Nový velký slovník češtiny na internetu

Novinkami se to na portále nechybujte.cz jen hemží. Pojďme si tedy blíže představit aktuální obsah včetně moderních funkcí, které vám usnadní práci s texty. To vše přehledně i na mobilu a tabletu. Žádný jiný web tak rozsáhlou podporu češtiny nenabízí.

  nechybujte.cz.jpg


Co všechno na stránkách najdete? Především největší aktuální slovník současné češtiny –výkladový slovník o rozsahu více než 70 000 hesel. Objasní významy, nabídne příklady, poslouží i jako slovník cizích slov. Mysleli jsme i na všechny školou povinné, ve slovníku najdou obrázky, tabulky skloňování a časování i vestavěná témata. Cizincům usnadní orientaci na portále navigace přeložená do 8 jazyků. 

 nechybujte

Ukázka tabulek skloňování (drama) a vestavěných témat (divadlo, film)


Určitě využijete i další podrobně zpracované jazykové oddíly, jako slovník synonym a antonym, gramatiku češtiny a pravidla českého pravopisu. Poradí vám, když si nebudete jisti pravopisem nebo užitím slov, ať už jde o slova cizí, odborná nebo jen málo používaná. Obohatí text o synonyma a praktické věty, které se v současné češtině skutečně používají. 

 nechybujte

 Ukázka z pravidel pravopisu: kapitola Písmena i/í a y/ý a vyjmenovaná slova po B


Mocným pomocníkem jsou korekturní nástroje. Stiskem jednoho tlačítka odhalíte pravopisné chyby v celém dokumentu nebo doplníte háčky a čárky. A to není všechno. Nově přibyla možnost kliknout na kterékoli slovo a v propojených oknech se zobrazí informace o tom, jak se slovo správně píše, dělí, jeho synonyma a významy. Napsaný text si můžete nově nechat také vyslovit

nechybujte

 Korekturní nástroje pro češtinu


Další novinkou je rozšířené hledání podle oborů, stylů nebo šablon. Stačí kliknout na ikonku  a všeobecný slovník si vmžiku proměníte v slovník cizích slov, slangu, ekonomický nebo technický. Možná budete překvapeni, kolik odborných nebo hovorových výrazů se v něm skrývá.

Šablony zase umožní zadat pouze část slova se symboly * a ?. Snadno si tak najdete výrazy se stejnou příponou, slovním základem nebo slova obsahující stejnou skupinu znaků.  Můžete si takto vypsat i vyjmenovaná a odvozená slova, resp. ta, ve kterých po obojetné souhlásce následuje tvrdé y – do políčka napíšete např. výraz *sy?*. Šablony se hodí i při luštění rébusů, křížovek, hledání rýmů i při sestavování reklamních inzerátů. Schválně, vyzkoušejte si! Jděte na www.nechybujte.cz.