Autem do Skandinávie

Vydejte se v létě do Skandinávie! Příznivcům severu tyto kraje představovat nemusíme, ale pro vás ostatní: zkuste letos něco nového! I zde si najdete spoustu příležitostí ke koupání a sladkému nicnedělání, ovšem největším lákadlem je severská příroda, která přímo vybízí k aktivitě. Nejatraktivnější je jednoznačně Norsko, ovšem i Švédsko a Finsko mají co nabídnout. A když už sem pojedete, zastavte se v Dánsku. V této pohodové zemi najdete mnoho historických a kulturních památek a ani o zábavu zde není nouze.

Cestování po Skandinávii má navíc jednu velkou výhodu – v létě tu slunce zapadá hodně pozdě nebo nezapadá vůbec, podle toho, jak daleko na sever se vypravíte. A můžeme potvrdit, že nic se nevyrovná kouzlu bílých nocí… Ještě větší atrakcí je půlnoční slunce, užít si je můžete v létě v arktických oblastech za polárním kruhem. 

Autem se sem dopravíte celkem snadno během dvou dnů a dál už je to jen na vás. Nutno podotknout, že ceny zejména v Norsku jsou opravdu vysoké a je dobré na to myslet už při balení na cestu. Na druhou stranu kempy jsou zde velmi levné a navíc můžete stanovat "na divoko", takže zde zase ušetříte. Skupina severských zemí je na vrcholu všemožných žebříčků, od hodnocení ekonomické konkurenceschopnosti přes sociální systémy až ke spokojenosti obyvatel. Zajeďte si sem na letošní dovolenou a uvidíte, zda Skandinávie učaruje i vám.

Na takovou dobrodružnou cestu se samozřejmě vyplatí domácí příprava, a to se pak hodí každá pomoc. Naše průvodce vám usnadní plánování trasy, obsahují tipy na nejzajímavější místa a lokality, barevné fotografie, mapy, užitečné odkazy i praktické rady. Každý si v nich najde to, co ho zajímá, co by rád viděl a prožil.

Průvodce Norskem    Průvodce Finskem

průvodce Norsko průvodce Oslo průvodce po Švédsku průvodce do Stockholmu průvodce do Helsinek průvodce po Kodani

Nejdivočejší a nejpůsobivější panoramata najdete v Norsku. Slovy nepopsatelná příroda láká čím dál víc návštěvníků a není jednoduché si naplánovat trasu. Najdete zde hluboké lesy, horská pohoří, jezera, ledovce, vodopády i klenot zdejší přírody, tajemné fjordy. Projedete se po horských serpentinách, vyhlídkových trasách nebo vyzkoušíte superdlouhé tunely… Třešničkou na dortu je Sognefjellet Rv55, silnice nad střechou Norska, nejvýše položená silnice v severní Evropě. Za prozkoumání stojí i některá města a zejména Oslo; hlavními magnety jsou zcela mimořádná muzea. Milovníky katedrál přitahuje Trondheim a fanoušky polárních výprav zase Tromso.

Švédsko je mírnější, plné barev a tvarů, ideální destinace pro cyklisty a milovníky běhání. Královský Stockholm je považován za jedno z nejkrásnějších měst světa a nejromantičtěji jej poznáte z palub lodí a člunů. Zajisté si pochutnáte na mnohých specialitách, které jsou zde za dostupnější ceny než v Norsku. Svoji kondici si můžete otestovat na části Kungsleden, jedné z nejkrásnějších dálkových stezek v Evropě. 

Finsko je země tisíců jezer a lesů, skvělá na cyklovýlety a procházky, v sezóně s bohatým kulturním programem. Milovníci designu, architektury a informačních technologií si zde také přijdou na své. A což teprve milovníci saunování :) Finská metropole je plná parků a množstvím zeleně asi nemá v Evropě konkurenci. A kouzlo pobytu ještě umocní finština – asi nebudete rozumět ani slovo a popustíte uzdu své fantasii… nebo jednoduše přepnete do angličtiny, kterou zde skoro všichni přirozeně hovoří.

Ve Skandinávii obecně panuje skvělá znalost angličtiny, ale pár slov v místním jazyce se může hodit. Zejména pokud vás čeká seznamování nebo obchodní jednání. Doporučujeme proto mít po ruce zásobu konverzačních frází, ať už v papírové podobě nebo online.

konverzace norská  konverzace švédskákonverzace finskákonverzace dánská

Na závěr pár zajímavostí a perliček

Norsko

Finsko

Švédsko

Dánsko

Tak co, nalákali jsme vás dostatečně?