Gramatika současné češtiny

Gramatika současné češtiny

Druhé vydání české gramatiky obsahuje běžné gramatické jevy v přehledné grafické úpravě. Pravidla mluvnice dokresluje množstvím příkladů, poznámek a tabulek. Zvýšená pozornost je věnována problematickým jevům současné češtiny. Publikaci ocení žáci a věříme, že své místo si najde i ve firmách a na úřadech, kde bude pomocníkem při každodenní práci s naším mateřským jazykem.

ISBN: 978-80-7508-408-8
vazba: měkká, lepená vazba, mřížkové lamino
EAN: 9788075084088
formát: 115 x 165 mm
stran: 224
hmotnost: 206 g
edice: 2
vydání: 31. 8. 2018
ebook format: epub 1. vyd.
ebook kód: 9788087819784
Obsah
  • Popis aktuálních gramatických jevů
  • Jasné a stručné výklady, množství praktických příkladů
  • Poznámky, výjimky, zajímavosti
  • Křížové odkazy, podrobný rejstřík
Galerie
Doporučujeme
Podrobné informace

S mluvnickými jevy se setkáváme každý den, každý z nás se může dostat do situace, kdy si není jist, zda je nějaký slovní tvar napsaný správně. V takových chvílích nezbývá než sáhnout po jazykové příručce. Jednu takou jsme pro vás připravili. Gramatika současné češtiny poradí s řešením mluvnického problému, a to dokonce kdykoli budete chtít. Formát knihy je totiž natolik skladný, že ji můžete mít vždy při sobě.

I když se jedná o kapesní vydání, obsah publikace miniaturní není. Naleznete zde široce pojatý přehled české mluvnice, který není pouhým papouškováním, jak je v našich kotlinách zvykem, padesát let staré Stručné mluvnice české z per Havránka a Jedličky, nýbrž extraktem z bohatých jazykovědných zdrojů. Autorský kolektiv čerpal nejen z řady kodifikačních příruček, v kterých se odráží současný standard spisovného jazyka českého, ale především z bohatého lexikálního materiálu, který byl nashromážděn za více než desetiletí existence nakladatelství Lingea.

Gramatika současné češtiny nemá být rigidním akademickým průvodcem po lingvistické teorii, naopak, jejími jmenovateli jsou stručnost, přehlednost, praktičnost a aktuálnost. Nemusíte se bát, že byste se při četbě utopili v záplavě odborných termínů a nesrozumitelných formulací. Přestože se při výkladu jazykovědné terminologii zcela vyhnout nelze, snažili jsme se vše formulovat srozumitelně a pokud možno čtivě. Pro přehlednost jsou navíc jednotlivé gramatické jevy shrnuty do tabulek a doplněny názornými příklady. Orientace v textu je usnadněna stručným obsahem kapitol a podrobným rejstříkem pojmů. Možnosti praktického využití rozšiřují i bonusové pasáže, které upozorňují na zapeklité pravopisné úkazy. Jedná se například o kapitolu zabývající se shodou přísudku s podmětem.

Cílem příručky není podat vyčerpávající přehled české gramatiky a ani to není v jejích prostorových možnostech. Zvýšená pozornost je proto věnována problematickým jevům současné češtiny. V publikaci naleznete například rozsáhlou pasáž věnovanou skloňování českých podstatných jmen, především začleňování stále rostoucího počtu cizích a přejatých slov do českého deklinačního systému nebo důkladný popis problematiky tvorby slovesných tvarů.

A komu je naše gramatika určena? Určitě ji ocení studenti základních a středních škol, kteří si chtějí prohloubit své jazykové znalosti, případně mít stále po ruce malého velkého gramatického rádce. A věříme, že své místo si najde i v domácích knihovnách, na stolech ve firmách či na úřadech, kde může být prvním nebo posledním pomocníkem při každodenní práci s naším mateřským jazykem.