Jací jsou? - Novozélanďané

Jací jsou? - Novozélanďané

Nový Zéland je pro většinu z nás neznámá exotická končina. Tato publikace vám pomůže obyvatelům Zélandu porozumět. Zábavnou formou seznamuje s jejich životním stylem, hodnotami a tradicemi. Dozvíte se, proč považují svou zem za učiněný ráj na zemi, proč jsou zastánci rovnosti a jaké jsou jejich největší posedlosti. Ponořte se s námi do světa Tolkienových fanoušků!

ISBN: 978-80-7508-617-4
vazba: měkká, šitá vazba, lesklé lamino
EAN: 9788075086174
formát: 111 x 178 mm
stran: 96
hmotnost: 108 g
edice: 1
vydání: 10. 10. 2020
ebook format: epub
ebook kód: 9788075086655
Obsah
  • Zábavný průvodce povahou Novozélanďanů
  • Povaha, chování, smysl pro humor, posedlosti, jídlo a pití, sport, zvyky a tradice, státní správa, práce...
  • V edici Jací jsou? už vyšlo 30 publikací. Podívejte se na všechny!
  • Ukázkové stránky jsou z knihy. Podoba a rozsah e-booku se může od knižní verze lišit.
Galerie
Doporučujeme
Podrobné informace

Novozélanďané žijí v zemi nepřekonatelných přírodních krás, přátelských tváří a fair play pro každého bez výjimky. Pár slov prohozených s kolemjdoucím na ulici se rychle může zvrtnout ve víkendové ubytování v pokoji pro hosty. Jsou vášnivými zastánci rovnosti. Kiviové mají ale i sklon shazovat to, čeho si nejvíce považují. „To není špatný, ne?" coby reakce na dosažený úspěch je podstatou jejich hrdosti. Kdo se předvádí neboli machruje, říká si o výsměch a odsouzení.

Kiviové sami sebe považují za národ lovců a horolezců a obecně lidí, kteří se nebojí riskovat, což potvrzuje značný počet nehod a záchranných akcí, k nimž dochází každý víkend. Nicméně jakýkoli stav méně vážný než kóma se na farmě, v divočině či na ragbyovém hřišti považuje za takový, se kterým se „dá pokračovat“. Slunce snad na Novém Zélandu září tak silně, že i tamní ovce snad musejí nosit sluneční brýle... Chovatelé ovcí jsou pány této země již od počátků evropského osídlování a v zemi žije více kusů dobytka než obyvatel.

Hlavní posedlostí Kiviů je bezesporu počasí. Nový Zéland si hoví přesně uprostřed oceánu, tisíce kilometrů od jakékoli jiné větší pevniny. To vysvětluje jeho jedinečnou faunu i flóru a stojí také za tím, proč je pro meteorology tak těžké předpovědět, jaké počasí se dá očekávat. Z této posedlosti těží média, která se snaží z televizních „rosniček“ dělat celebrity. Špatné počasí samozřejmě vždy přichází zpoza „příkopu“, tedy z Austrálie. Těsně za počasím je na druhém místě v pořadí posedlostí sport ve všech svých podobách, zejména ragby. Nic nedokáže v Kiviích vyvolat takový náboženský zápal jako vyrovnaný rugbyový zápas.

Nový Zéland je také místem, kam spisovatelé posílají své literární postavy, s nimiž si nevědí rady. Narodila se zde řada významných herců, oblíbený je také u filmařů, dokonce se stal mekkou pro zástupy Tolkienových fanoušků. Návštěvníky ovšem často matou nezvyklé výrazy. Jedná se třeba o spojení kia ora nebo paheka, které používají Maorové jako pozdrav i poděkování.

V knize se zábavně dočtete mnohem více o každodenním životě a povaze Novozélanďanů, abyste je lépe pochopili a snadněji s nimi navázali kontakt. Nechte se inspirovat vlastnostmi a poznejte nám tak vzdálenou kulturu.