Jací jsou? - Španělé

Jací jsou? - Španělé

Poznejte povahu Španělů a nahlédněte do jejich duše! V knížce se dočtete o jejich zvyklostech, zásadách, charakteru a temperamentu, abyste snadněji navázali kontakt. Dozvíte se, čím se baví, co je pro ně důležité, jak funguje rodina, byznys a společnost. Pochopíte, proč je čas ve své podstatě pro Španěly podružný a proč nedají dopustit na svoje siesty. To vše vážně i humornou formou.

ISBN: 978-80-7508-546-7
vazba: měkká, šitá vazba, lesklé lamino
EAN: 9788075085467
formát: 111 x 178 mm
stran: 96
hmotnost: 108 g
edice: 1
vydání: 25. 4. 2020
ebook format: epub
ebook kód: 9788075086624
Obsah
  • Zábavný průvodce španělskou povahou
  • Zvyky a tradice, povaha, chování, smysl pro humor, jídlo a pití, kultura, národní hrdinové, jazyk...
  • V edici Jací jsou? už vyšlo 30 publikací. Podívejte se na všechny!
  • Ukázkové stránky jsou z knihy. Podoba a rozsah e-booku se může od knižní verze lišit.
Galerie
Doporučujeme
Podrobné informace

Kdokoli se pokouší pochopit Španěly, musí si nejprve uvědomit, že za důležité považují jedině sumu příjemnosti. Co není příjemné, zůstane bez povšimnutí. Čas ve své podstatě je pro Španěly pochopitelně podružný. Jsou přirozeně pohostinní, družní a hluční. Zbožňují užvaněnost a raději mluví, než poslouchají. Proto jsou španělské bary tak rušné: všichni mluví naráz a snaží se překřičet kamarády, vyhrávající hudbu, výherní automaty a fotbalový zápas běžící v televizi. Španělé jsou opravdu velcí blázni do fotbalu, který jim dokonale sedne, protože nabízí příležitost sejít se v hojném počtu a dělat pořádný rámus.

Španělé jsou často považováni za lenochy, ve skutečnosti ale za rok odpracují víc hodin než třeba takoví Němci. Jestli jsou méně produktivní, nemůže za to zahálčivost, ale chronická organizační neschopnost. Jsou velmi nedochvilní, což vysvětluje, proč je španělským národním jídlem paella. Je pro ně požehnáním, protože ingredience lze připravit s velkým předstihem.

Španělé usedají za volant s hrůzu nahánějícím nadšením šestiletého děcka. Turisté zejména ze severní Evropy svými spořádanými mozky nemohou uvěřit, že by někdo nepokrytě ignoroval pravidla silničního provozu, a mylně předpokládají, že lidé skutečně zastaví na červené nebo odbočí doleva poté, co naznačí takový úmysl. Červená na semaforu je pro Španěla něco jako červený hadr pro býka.

Španělé jsou totální závisláci na televizi. Televizory mívají v obýváku, v kuchyni, v ložnicích a v koupelnách, často jeden přesunou na dvorek, na zahradu či na ulici, aby jim nic neuniklo. Zůstanou přilepení k obrazovkám při vyhlašování Oscarů, když je mezi nominovanými filmy nějaký španělský. Nejde ani tolik o to, že by mu chtěli držet palce, ale je to ideální záminka pro ponocování. Tak to má Španělsko rádo – přes den siesta, v noci fiesta.

V knize se ovšem převážně nevážně dočtete mnohem více. Věnuje se také stolování, kultuře, tradicím a zvyklostem v rodině i v zaměstnání, představuje náhled do jazyka i specifický životní styl.