Gramatika současné rumunštiny

Gramatika současné rumunštiny

Autorská rumunská gramatika popisje mluvnici přehledně na základě jednoduchých pouček. Výklad a praktické ukázky jsou opatřeny množstvím poznámek upozorňujících na výjimky, zajímavosti, odkazy na související kapitoly atd. Do příručky jsme zařadili i přehled nepravidelných sloves. Knihu ocení studenti, učitelé i všichni ti, kteří se s rumunštinou setkávají a chtějí si uspořádat své mluvnické vědomosti.

ISBN: 978-80-7508-455-2
vazba: měkká, lepená vazba, mřížkové lamino
EAN: 9788075084552
formát: 115 x 165 mm
stran: 160
hmotnost: 150 g
edice: 1, 2019
vydání: 23. 5. 2019
Obsah
  • Přehledný popis aktuálních gramatických jevů
  • Jasné a stručné výklady, množství praktických příkladů
  • Poznámky, výjimky, zajímavosti
  • Křížové odkazy, podrobný rejstřík
Galerie
Doporučujeme
Podrobné informace

Aktuální a zcela původní přehled rumunské gramatiky. Cílem příručky je poskytnout uživateli co nejjasnější informace o současné rumunské gramatice, a to bez přemíry lingvistické teorie a nadbytečných odborných termínů, které by mohly nejednoho začátečníka nebo i středně pokročilého rumunštináře odradit.

Naším cílem bylo jednotlivé gramatické jevy čtenáři přiblížit prostřednictvím jednoduchých pouček nebo pravidel. Praktické příklady daného jevu mají uživateli pomoci, aby i bez hlubšího povědomí o jazyku pochopil principy tvoření a užívání daného jevu a poté jej bez větších potíží dokázal užívat v reálné komunikaci. Naším záměrem tedy nebylo podat zcela vyčerpávající popis gramatiky, ale pomoci běžnému uživateli osvojit si co nejsnadněji skutečně užívané gramatické jevy.

Každá kapitola obsahuje vedle popisu jevů také množství praktických příkladů z běžně používaného jazyka. Jejich český překlad pomůže uživatelům pochopit gramatický problém, aniž by se museli učit nazpaměť teoretická pravidla a až poté se je snažili aplikovat na konkrétní slovní zásobu. Výklad a praktické ukázky jsou opatřeny množstvím poznámek upozorňujících na výjimky, zajímavosti, odkazy na související kapitoly atd.

Zvláštní pozornost byla věnována odlišnostem mezi rumunštinou a češtinou, ale i rumunským slovům slovanského původu, která mohou mít odlišný význam, a tzv. falešným přátelům. Do příručky jsme zařadili i přehled rumunských nepravidelných sloves, který upozorňuje na tvary, jejichž podobu nelze odvodit z pravidel popsaných v kapitole Slovesa.

V závěru publikace naleznete také podrobný abecední rejstřík používaných českých, ale i rumunských pojmů, který vám urychlí vyhledávání jednotlivých termínů.

Gramatika současné rumunštiny je určena především těm, kdo se jazyk učí, od začátečníků až po pokročilé studenty, kteří zde jistě najdou nejednu zajímavost týkající se rumunského jazyka. Věříme, že vám bude přehled rumunské gramatiky dobrým pomocníkem jak ve škole, nebo při samostudiu, tak třeba jen při osvěžování dříve získaných vědomostí.