Jací jsou? - Dánové

Jací jsou? - Dánové

Chcete poznat dánskou povahu? Pak je tato příručka právě pro vás! Vážně i humornou formou seznamuje s životním stylem Dánů. Dozvíte se, čím žijí, jak se baví a co je pro ně důležité. Tato kniha vám pomůže pochopit, proč jsou Dánové pyšní na svou zem, vlajku a ekonomiku. A také to, proč jsou přesvědčeni, že možná nedosáhli dokonalé společnosti, ale mají k ní blíž než většina ostatních národů.

ISBN: 978-80-7508-542-9
vazba: měkká, šitá vazba, lesklé lamino
EAN: 9788075085429
formát: 111 x 178 mm
stran: 96
hmotnost: 108 g
edice: 1
vydání: 20. 4. 2020
ebook format: epub
ebook kód: 9788075086587
Obsah
  • Zábavný průvodce dánskou povahou
  • Národní identita, povaha, šťastné rodiny, volný čas, zvyky a tradice, byznys, státní správa, jazyk a další
  • V edici Jací jsou? už vyšlo 30 publikací. Podívejte se na všechny!
  • Ukázkové stránky jsou z knihy. Podoba a rozsah e-booku se může od knižní verze lišit.
Galerie
Doporučujeme
Podrobné informace

Dnešní Dánové jsou mírumilovní lidé. Poslední bojovníci v přilbách jsou cyklisté. Když dánští Vikingové kolonizovali Britské ostrovy, zřejmě tam odvezli všechny své nezkrotné živly. Od té doby se Britové chovají jako Vikingové, zatímco Dánové vybudovali moderní liberální sociální stát, kde je o všechny postaráno a jejich fotbaloví fanoušci jsou obecně vzorem slušnosti. Dánsko je zemí skromnosti a umírněnosti. To je do značné míry důsledek dánského smyslu pro společenskou odpovědnost.

U zboží a služeb jsou Dánové zvyklí na vysoký standard. Očekávají, že vlaky pojedou včas, ulice budou čisté a obchodníci se vyznají ve svém oboru. Toto zaměření na kvalitu vládne všude. Dánové obecně velmi dbají na to, čím se krmí a udržují se v dobré kondici. Každé město má dobře vybavenou sportovní halu a fotbalové hřiště. Milují cyklistiku; nejezdit v Dánsku na kole je jasnou známkou výstřednosti. Návštěvníci by se měli připravit na šok u bazénů, kde jsou nekryté sprchy a musíte se osprchovat bez plavek před koupáním i po něm. Dánové obecně řeší věci přímo a bez předsudků. Značně liberální postoje umožňují lidem vést svůj život podle svého, pokud tím neobtěžují ostatní. 

Nic ale není zadarmo. Výše daní možná vysvětluje, proč Dánové tak milují výhodné nákupy. Smlouvání není neobvyklé a běžně narazíte na improvizované bleší trhy. Oblíbené jsou také nepeněžní transakce. „Natřu vám okna, když mi aktualizujete webové stránky“ (Kodaň). „Vyměním prase za váš přívěs“ (Jutsko). Je to další způsob, jak vzít na hůl berní úřad. Dánové ovšem vědí se stoprocentní jistotou, že Dánsko je nejlepší země na světě a považují se za lídry v ohleduplnosti k životnímu prostředí. Je těžké nemít rád zemi, kde stvořili lego, vyrábí spousty slaniny i másla a mají skvělé pivovary. Ostatně Dánové jsou přeborníci v pití – píše se to dokonce i v Hamletovi.