Jací jsou? - Švédové

Jací jsou? - Švédové

Zábavná příručka pro všechny milovníky švédského životního stylu.  Dozvíte se, čím Švédové žijí, čemu věří, jak pracují, čím se baví a funguje švédská rodina. Tato kniha vám pomůže pochopit, proč jsou Švédové jsou pyšní na svou zem, přírodu, pohostinnost a na čem je založený proslulý švédský model fungování společnosti. 

ISBN: 978-80-7508-619-8
vazba: měkká, šitá vazba, lesklé lamino
EAN: 9788075086198
formát: 111 x 178 mm
stran: 96
hmotnost: 108 g
edice: 1
vydání: 10. 10. 2020
ebook format: epub
ebook kód: 9788075086679
Obsah
  • Zábavný průvodce švédskou povahou
  • Národní identita, povaha, smysl pro humor, posedlosti, jídlo a pití, zvyky a tradice, infrastruktura, jazyk...
  • V edici Jací jsou? už vyšlo 30 publikací. Podívejte se na všechny!
  • Ukázkové stránky jsou z knihy. Podoba a rozsah e-booku se může od knižní verze lišit.
Galerie
Doporučujeme
Podrobné informace

Švédové jsou podnikaví, spravedliví a objektivní lidé, kteří trpí mírným velikášstvím. V žádné jiné zemi nenajdete téměř nic, s čím by Švédové sami sebe a svoji zemi nesrovnávali a nevycházeli z toho jako ti lepší. To platí i v porovnání severských národů. Norové jsou prostý lid, Dánové jsou veselí chlapíci, co se rádi pobaví. Finové jsou zamlklí, jen je komáři občas přimějí k divokým výkřikům a poskokům, turistickými průvodci mylně označovaným za lidové tance. Švédové všechny tyto vlastnosti spojili a dali jim zcela nový rozměr. Humor nacházejí v neomalené přímosti, mlčení vyplňují nezávazným klábosením a řeč těla zcela zrušili. 

Švédská povaha se postupně vyvinula z nutnosti přežít v nehostinném prostředí a nezbytnosti vyjít s ostatními kolem. Výsledkem je národ introvertů, kteří si stále velmi cení své nezávislosti a touží po velkém životním prostoru. Švédské rčení by mohlo znít (tedy v případě, že by Švédové nějaká rčení měli, což nemají): „Jeden je společnost, dva už jsou dav.“ Není divu, že se Švédové na první pohled zdají odměření, dokonce trochu chladní. Když ale dokážete prorazit led švédskosti, objevíte pod ním opravdový oceán lidských citů. Sociologové a psychologové v zahraničí s úžasem hledí na to, jak se Švédům podařilo skloubit individualismus a kolektivismus.

Švédové jsou největší milovníci přírody na světě. V jejich vzpomínkách se táhnou nekonečné lesy, v nichž rodiny svorně sbírají houby a lesní plody, zatímco neúnavně odhánějí roje krvežíznivých komárů. Touží zachránit přírodu před člověkem. Je to víc než pouhá vize – téměř se to blíží takové vášni, jakou jen Švédové dokážou projevit.

Panuje přesvědčení, že Švédové mají problémy s alkoholem. Zdá se, že toto rozmáchlé zobecňování pramení z postřehu, že švédští chodci na ulicích občas objímají pouliční lampy a švédské turisty na zahraničních zájezdech musejí z letadel nezřídka vynášet na nosítkách. Podle oficiálních statistických údajů EU ale Švédové konzumují méně alkoholu než většina ostatních národů. Pravda ale je, že s alkoholem mají problémy švédští losi.

V průvodci se dočtete mnoho dalších zajímavostí ze všech aspektů života ve Švédsku a poznáte povahu a mentalitu Švédů opravdu do hloubky. To vše neotřelovou formou, vážně i humorně, s nadsázkou i pochopením.