Jací jsou? - Finové

Jací jsou? - Finové

novinka

Zábavná příručka pro všechny milovníky finského životního stylu. Dozvíte se, jací Finové skutečně jsou, jak žijí, co je baví, jak funguje finská rodina, škola i společnost. Zjistíte, proč milují saunování a soutěžení všeho druhu, jak se vypořádávají s mrazivými zimami nebo čeho se rádi napijí. V konzumaci kávy jsou Finové na samé špici světa... Přečtěte si zajímavosti o jejich každodenním životě, abyste snadněji navázali kontakt. 

ISBN: 978-80-7508-785-0
vazba: měkká, šitá vazba, lesklé lamino
EAN: 9788075087850
formát: 111 x 178 mm
stran: 96
hmotnost: 108 g
edice: 1
vydání: 1. 10. 2022
Obsah
  • Zábavný průvodce povahou Finů
  • Národní identita, povaha, stát a společnost, chování, zdraví a hygiena, zvyky a tradice, byznys, jazyk...
  • V edici Jací jsou? už vyšlo 30 publikací. Podívejte se na všechny!
Galerie
Doporučujeme
Podrobné informace

Finové se od průměrného západního národa tak trochu liší. Dalo by se říct, že jsou výjimeční. Na rozdíl od většiny Evropanů nemluví indoevropským jazykem. Téměř nekomunikují ani svým vlastním ugrofinským jazykem. Nelíbí se jim okázalé projevy emocí. Fin se může neuvěřitelně naštvat nebo být extaticky šťastný, aniž změní výraz tváře nebo tón hlasu. Rukama mává jen v případě, že se topí.

Finové žijí v přesvědčení, že není lepší země než Finsko, kterému říkají Suomen Tasavalta – zkráceně Suomi. Finskou duši popisuje výraz sisu. Jde o směsici vytrvalosti, zarputilosti, houževnatosti a tvrdohlavosti, ale v první řadě to znamená, že se Finové nevzdávají u první překážky. Právě kvůli sisu dokážou Finové vysedávat při –20 °C na ledě a rybařit, i když by si klidně mohli zajít pro rybu do supermarketu. 

Pokud jde o soutěžení, finská vynalézavost nezná mezí. Konají se zde turnaje v bahenním fotbale, závody v přenášení manželek, soutěže v házení mobilními telefony, v dojení barové stoličky, ve hře na imaginární kytaru, v sochání motorovou pilou, závody psích spřežení, závody sobů, fotbalové zápasy v pantoflích nebo třeba laponský biatlon, který kombinuje běh na lyžích a chytání sobů do lasa…  Chystal se dokonce šampionát v zabíjení komárů, zakročili však bojovníci za práva zvířat a akce musela být zrušena.

Zvláště soutěživí jsou Finové při sportu. Celonárodní posedlostí jsou skoky na lyžích, lední hokej a běžecké lyžování. Proslavili i jako úspěšní jezdci Formule 1 nebo rallye. Učí se řídit hned, jak dosáhnou na pedály. Do doby, než dostanou řidičský průkaz, si už dostatečně osvojí sebevražedné sklony, elementární finský povahový rys, který je nezbytný, chcete-li závratnou rychlostí projíždět klikaté polní a lesní cesty. Finské děti jsou k soutěživosti vedeny už od útlého dětství. Ve většině zemí by nucení dětí k tomu, aby v třeskutých mrazech běhaly krajinou, kde dosud volně žijí vlci, vyvolalo zásah ze strany odboru sociální péče. Ne tak ve Finsku.

Finové žijí v technologicky vyspělé informační společnosti. Automatizace je zcela běžná. Panuje silné očekávání, že ve Finsku bude vše fungovat velmi efektivně. Stát se snaží chránit své občany před všemi újmami, včetně jejich vlastních neřestí. K tomu přispívají vysocé ceny alkoholu a tabákových výrobků. Díky blízkosti Estonska jsou Finové mnohem spořádanější: výletní plavby do Tallinnu doprovázené konzumací alkoholu přispívají ke snížení oficiálních údajů o jeho spotřebě, a celý národ tak vypadá střízlivější, než ve skutečnosti je.

Myšlenka rovnosti tvoří základ finského sociálního systému. Stát usilovně pracuje na tom, aby se všemi svými občany zacházel stejně. Ženy odhodlaně vstoupily do veřejné sféry a proměnily Finsko v genderově nejvyváženější zemi světa. Na rozdíl od zemí, kde ženy nechávají muže alespoň žít v iluzi, že rozhodují oni, finským mužům se podobných ústupků nedostává.

V průvodci se dočtete mnoho dalších zajímavostí ze všech aspektů života ve Finsku a poznáte povahu a mentalitu Finů opravdu do hloubky. To vše neotřelovou formou, vážně i humorně, s nadsázkou i pochopením.