Nový a lepší dict.com

Ve většině evropských zemí začíná v září školní i akademický rok, proto jsme nelenili a připravili několik novinek: nová data, nové možnosti a k tomu jako bonus tematické okruhy.

Rozšířené hledání
Ve vyhledávacím poli se objevilo nové tlačítko. Co se pod ním skrývá?

Fulltext: pokud chcete vyhledat např. všechna hesla z oblasti filozofie nebo geologie, stačí v poli obor zvolit odpovídající oborový příznak filoz. nebo geol. Ve stylu si můžete vyhledat např. všechny slangové výrazy (slang.) anebo všechna slova z australské angličtiny (AusE). Podobně lze hledat ve francouzském slovníku všechna hesla z kanadské francouzštiny (CaF) nebo ve španělštině argentinské výrazy (ArgE).

Šablony: tato možnost nabízí široké využití. Pokud potřebujete v angličtině vyhledat všechna hesla začínající na ab- a končící na -ly, stačí v této záložce do editačního pole napsat ab*ly, aplikace vyhledá a zobrazí slova abjectly, ably, abnormally a další. Pokud zadáte např. n?c?, program najde slova neck, nice a nick. Využijí nejen křížovkáři, ale všichni, kteří si chtějí studium jazyka oživit různými hrami nebo si prostě elegantně rozšiřovat slovní zásobu.

Anagramy: v této části můžete vyhledávat přesmyčky, tedy slova, která se skládají ze stejných písmen, které má zadané slovo. V angličtině je takových případů hodně a jejich hledání patří k oblíbeným hrám. Zkuste zadat např. slova: break, priest, reliant, rock, sacral nebo this. Najděte sami další!

Nová data

Všechny slovníky průběžně aktualizujeme, kromě nejžádanějších jazyků (angličtina, němčina, francouzština, španělština, ruština) jsme v posledních měsících pracovali především na polštině, norštině, švédštině, chorvatštině či slovinštině. Čínsko-český slovník je již výrazně větší než dosud největší slovník vydaný v Česku knižně. Zájemce o baltické jazyky jistě potěší morfologické hledání v litevštině a lotyštině, v řečtině můžete zadávat hesla latinkou nebo bez diakritiky. Podrobný přehled velikostí slovníků pro jednotlivé jazyky lze najít na https://www.dict.com/cz/sum.

Témata

Na horní liště za výběrem jazyka se nachází další možnosti portálu. Kromě konverzace a přehledu gramatiky je zde nová možnost Témata.

Po jejím výběru se v levé části hlavního okna zobrazí přehled témat rozdělených do dvou velkých skupin Příroda a Společnost. V části Barvy, tvary, čísla vyberte např. téma Útvary, následně se zobrazí seznam všech hesel tohoto tématu. Pokud kliknete na kterékoliv z těchto slov, v hlavním okně se zobrazí celé heslo. Takto si můžete pěkně rozšiřovat slovní zásobu a chápat slova v širších souvislostech. Podívejte se na přehled témat v textové podobě.
 

O portálu

Dict.com je největší portál studijních slovníků a to v celosvětovém měřítku. Obsahuje téměř 2000 slovníků pro různé kombinace jazyků, navíc přehledy gramatik, konverzaci, příklady užití slov či témata. Pro hlavní evropské jazyky nabízí namluvenou vzorovou výslovnost a podrobné tabulky tvarosloví. Na rozdíl od překladačů umožňuje pochopení cizího jazyka a jsou tedy vhodné při výuce.  Více o problematice se můžete dočíst přímo na https://www.dict.com/info.

Portál nejvíce využívají lidé z Francie, Německa, Norska, Řecka, Turecka, USA a Vietnamu, návštěvnost z České republiky činí kolem 3%. Čím dál populárnější je v Německu, kde ve srovnání s jinými portály nabízí nejvíce jazykových kombinací, přitom je svými možnostmi a kvalitou obsahu řazen hned za vedoucí dvojici portálů nakladatelství Langenscheidt a Pons (více zde) . Na svých stránkách portál doporučuje i Goethův institut. V poslední době roste návštěvnost především v asijských zemích, např. Indonésii, Japonsku či Vietnamu.