Polský šikovný slovník

První vydání tohoto slovníku potěší začínající i mírně pokročilé studenty polského jazyka i všechny zájemce o polštinu. Zahrnuje tu nejaktuálnější slovní zásobu, se kterou se dnes můžete běžně setkat v polském tisku, televizi nebo v běžné komunikaci. Najdete zde i přehled gramatiky a konverzační okruhy zaměřené na seznamování, cestování i na školní prostředí.

   Polský slovník       slovník     konverzace       gramatika

Určitě oceníte přehledné grafické zpracování, stejně jako u ostatních členů rodiny šikovných slovníků. Věříme, že i tento polský slovník bude všem opravdu šikovným pomocníkem.

Zpestřením jsou různé zajímavosti v podobě 40 poznámek. Například: 

 polský slovník       polský slovník


Čeština a polština jsou podobné jazyky, takže není těžké se poměrně brzy dorozumět. O to zrádnější jsou polská slovíčka, která znějí česky, ale znamenají něco zcela jiného, než byste čekali, někdy dokonce i vyjadřují pravý opak. Pro ty, kdo se s nimi ještě nesetkali, přinášíme takovou malou ochutnávku.

Máte-li nějaký nápad, vyjádřete ho raději slovem pomysł. Polské slovo napad spíše vyvolá paniku, neboť znamená přepadení nebo záchvat choroby. Pokud pochválíte známým pěkný byt s použitím slova bydło, budou se asi trochu divit, protože slovo v polštině znamená dobytekBudete-li chtít v restauraci objednat čerstvý chleba a řeknete czerstwy, pravděpodobně obsluhu také trochu překvapíte. Czerstwy znamená totiž oschlý, okoralý.  A když si domluvíte pracovní schůzku na kwiecień, dejte si pozor na kalendář, ať ji nezmeškáte. Kwiecień znamená duben, náš květen se řekne maj.

Pokud se Vás naopak polský řidič zeptá o drogę, není na tom nic neobvyklého, prostě se jen ptá na cestu. Povídá-li něco o oponě, nemíří nutně do divadla, ale asi má problém s pneumatikou. Když Polák ve městě použije výraz Ide do sklepu, neznamená to nutně, že jde o ochutnávku vína, sklep je totiž běžný obchod. Pro český výraz sklep existuje polské slovo piwnica. A české slovo pivnice se zase přeloží jako piwiarnia. Kdybyste v Polsku hledali pivovar, hledejte raději browar, slovo piwowar znamená sládek. Takže se to někdy trochu zamotává..

Proto jsme do slovníku doplnili speciální přílohu, kterou určitě oceníte. Na šesti stranách odhalujeme ty nejzrádnější falešné přátele. S trochou praxe a s šikovným slovníkem po ruce se prostě nemáte čeho bát :) 

falešní přátelé