Vánoce v Betlémě, Purim v Tel Avivu či Pesach v Jeruzalémě?

Nemáte rádi zimu a plískanice, ale nechcete si nechat ujít vánoční atmosféru? Máme pro vás skvělý tip! Kde jinde prožít toto magické období než v Izraeli, ve Svaté zemi.

Z České republiky je to do Izraele jen pár hodin cesty, během kterých se ocitnete v úplně jiném světě – v zemi, která nabízí mnohem více než jen svatostánky. A protože v létě se v Izraeli teplota pohybuje okolo 40 °C, jsou zima a jaro tím pravým obdobím, kdy se do těchto končin vydat.

Vybavte se naším průvodcem po Izraeli a poznejte vše, co tato rozmanitá země nabízí.

Velký průvodce Izrael konverzace


Jeruzalém, Betlém, Nazaret, Jericho, Galilea. Města, kterými procházely dějiny a kde byly položeny základy nejen evropské kultury. V těchto městech na vás dýchne historie na každém rohu. Jeruzalém láká k návštěvě tisíce turistů z celého světa. Navštivte místo, kde podle legendy Abrahám téměř obětoval svého syna Izáka, kde Ježíš strávil poslední dny svého pozemského života a odkud Mohamed vystoupal do nebe. V Jeruzalémě najdete svatyně a chrámy judaismu, islámu i křesťanství stojící těsně vedle sebe. Za návštěvu rozhodně stojí také další izraelská města: přístavy Akko a Haifa, Safed, Beerševa či arabské vesnice v Galileji.

Izrael však není jen náboženství a historie. Je to moderní a rychle se rozvíjející země. Chcete-li si užít trochu pohodlí u moře, zamiřte do Tel Avivu či Ejlatu. Tato města vám nabídnou vše, co budete potřebovat. Najdete tu luxusní hotely a restaurace, noční kluby, které zavírají až při východu slunce, obchody světových i místních návrhářů či designerů a písečné pláže s průzračnou mořskou vodou. Můžete si vyzkoušet surfování, windsurfing a vodní lyžování, máte šanci vydat se na průzkum života pod mořskou hladinou při lekci potápění. Pokud hledáte větší exotiku, zamiřte k Mrtvému moři. Koupání ve vodě, která je tak nasycená solí a minerály, že v ní nelze stát, je nezapomenutelným zážitkem.

Omrzí-li Vás shon izraelských metropolí, zamiřte do přírody. V Izraeli na Vás čekají vysoké hory se sněhovou pokrývkou, spalující pouště, jezera nacházející se pod úrovní světových oceánů i zelení porostlé oázy. Věděli jste, že v Izraeli najdete tři machteše, geologické útvary připomínajících kráter, které lze spatřit pouze v Negevské poušti a na Sinajském poloostrově, a obrovskou krápníkovou jeskyni Sorek či jeskyně ve tvaru zvonu? Krásy a divy Izraelské přírody zaujmou i ostřílené cestovatele.

Chcete-li se na cestu dobře připravit, využijte našich jazykových příruček pro hebrejštinu a arabštinu.

Číst a psát se těmito semitskými jazyky, které používají jiné písmo, a ještě k tomu nezaznamenávají samohlásky, asi za pár týdnů nenaučíte, přesto můžete využít některou z našich jazykových příruček a naučit se pár slov a frází v těchto pro nás zcela nesrozumitelných jazycích. Místní to určitě ocení a možná vás pozvou na návštěvu k sobě domů, kde budete moci vyzkoušet zdejší pokrmy a zjistit více o izraelských zvycích a kultuře.

Tip nakonec: Pokud si chcete vyzkoušet opravdový život v Izraeli, můžete strávit pár týdnů jako dobrovolník v některém z izraelských mošavů. Více informací o mošavech a možnostech dobrovolnictví najdete v našem průvodci.

křesťanské památky, křižácká města -	místa spojená s dávnou historií, kterou najdeme ve Starém zákoně arabská města a vesnice – poslední kultura, která tu převládala až do vzniku Státu Izrael Haifa - BAHÁ’Í