Jací jsou? - Rakušané

Jací jsou? - Rakušané

novinka

Zábavná příručka povahou Rakušanů je tady! Popisuje odlehčenou čtivou formou, jací naši sousedé skutečně jsou. Dozvíte se, jak žijí, čemu věří, jak funguje společnost. Kromě relativně moderní posedlosti auty mají Rakušané zálibu ve sběratelství, dobrém jídle a pití. A dámy určitého věku nedají dopustit na tradiční skvělé zákusky a dortíky. Tato kniha vám pomůže Rakušany pochopit a umožní lépe navazovat kontakty.

ISBN: 978-80-7508-781-2
formát: měkká, šitá vazba, lesklé lamino
EAN: 9788075087812
formát: 111 x 178 mm
stran: 96
hmotnost: 108 g
edice: 1
vydání: 1. 10. 2022
Obsah
  • Zábavný průvodce povahou Rakušanů
  • Národní identita, povaha, hodnoty, posedlosti, kultura, zábava, státní správa a byrokracie, byznys, jazyk...
  • V edici Jací jsou? už vyšlo 30 publikací. Podívejte se na všechny!
Galerie
Doporučujeme
Podrobné informace

Na Rakušany s jejich švábským, bavorským a slovanským původem se poněkud obtížně aplikuje kolektivní analýza. Co se týče Vídeňanů, složitost jejich rasové smíšenosti a výsledná rozporuplnost jejich povahy jsou přímo pověstné. Podle jedněch to jsou laskaví požitkáři se zlatým vídeňským srdcem, druzí je však považují za prohnané, oportunistické a zlomyslné. Ve skutečnosti mohou být tím vším najednou. Ostatní obyvatelé se jeví poněkud stejnoroději.

Snaha vyvarovat se nepříjemností s úřady přispěla k převaze formy nad obsahem. Ze stejného důvodu mají Rakušané dvě existence: jednu pro byrokratické záznamy a druhou pro skutečné použití. Jednou z hlavních starostí každého správného občana je najít způsoby, jak se vyhnout omezením, která mu nesedí. Usilování Rakušanů o stabilitu je výrazem nostalgie po hierarchickém uspořádání, které kdysi určovalo místo každého člověka na společenském žebříčku. 

Domácí život představuje pro Rakušany nekonečné snažení o Gemütlichkeit neboli útulnost, jíž se dosahuje hromaděním škály předmětů od příjemně estetických po neskutečně kýčovité. Návštěvy dostávají trepky, aby svými botami nezašpinily koberce vysáté do stavu ponížené poslušnosti. Silnici Rakušan považuje za místo, kde může upustit páru a ukázat světu, že bez ohledu na to, jak moc je komandovaný v práci nebo pod doma, ve skrytu duše navždy zůstává Arnoldem Schwarzeneggerem.

Nejoblíbenějšími diváckými sporty jsou přirozeně ty, v nichž Rakušané excelují – motoristické závody a zimní sporty. Niki Lauda je fenomén, který inspiroval celou generaci uchazečů o místo ve Formuli 1. Gaučová kultura v Rakousku zatím nezískala takovou dominanci jako v jiných zemích. Může za tím stát vysoká úroveň televizních pořadů coby prostředek odrazující od masového sledování, i když z důvodu přilákání mladších diváků do programové nabídky pronikají reality show a různé soutěžní pořady s lákavými výhrami.

Stravovací návyky Rakušanů již velmi dlouho ovlivňuje kvantita spíše než kvalita, mnohé tradiční pokrmy jsou cholesterové bomby. Někteří Rakušané středního věku tak nevyhnutelně připomínají oblíbené položky na národním jídelním lístku. Vídeň sdílí se Salcburkem (a v podstatě s každým rakouským městem) tradici Konditorei (cukráren), které dokážou splnit i ty nejdivočejší představy. V celé zemi se dámy určitého věku a obvodu pasu uprostřed odpoledne k nejbližší cukrárně stahují.

Poznejte povahu Rakušanů opravdu do hloubky. Seznamte se s jejich mentalitou neotřelou formou, vážně i humorně, s nadsázkou i pochopením.