Lexicon 7 Ruský velký slovník

Lexicon 7 Ruský velký slovník

Obsáhlý slovník současné spisovné i hovorové ruštiny na PC umožňuje komfortní a rychlé překládání. Velkou předností obsahu slovníku je aktuálnost dat, přehledné zpracování, označení přízvuku u ruských slov, vzorová výslovnost a mnoho příkladových vět. Stáhněte si Lexicon 7 a vše si vyzkoušejte! Plná verze funguje 30 dní. 

ISBN: 978-80-7508-570-2
systém: Windows 7/8/8.1/10, macOS 10.7 a vyšší, Linux
formát: download, časově neomezená licence až pro 2 zařízení
edice: 2019, možnost upgrade
Obsah
  • Celkem 107 000 hesel, z toho ve slovníku rusko-českém 52 000 hesel a v česko-ruském 57 000 hesel
  • 154 000 významů, 78 000 vazeb, příkladů a frází, 388 000 překladů
  • Učení a zkoušení slovíček z tematických okruhů, přehled gramatiky
  • Korpus psaných textů, slovník užití slov, Roget's Thesaurus, WordNet, slovník zkratek
  • Používané zkratky, oborové a stylové příznaky
Vlastnosti
  • Aktuální a rozsáhlá slovní zásoba, možnost vkládání vlastních hesel do uživatelského slovníku
  • Značné možnosti nastavení aplikace: barva, písmo, jazyk komunikace včetně celé nápovědy a zobrazení hesel
  • Široké možnosti vyhledávání: v libovolném tvaru, zadané částečně nebo s překlepem, kdekoli uvnitř hesel
  • Výukové funkce: namluvená výslovnost, tabulky tvarosloví, synonyma, témata, učení slovíček, gramatika
  • Funkce pop-up: přebírání slov ze schránky, funkce mouse-over: překlad slov pod kurzorem myši (OS Windows)
Galerie
Doporučujeme
Podrobné informace

Aktuální velký slovník současné ruštiny nabízí aktualizovaná a rozšířená data v nové aplikaci Lexicon 7. Autorský kolektiv Lingea reagoval na vývoj ruštiny i češtiny v posledním desetiletí, ve slovníku najdete tisíce nových slov. Oproti předchozí verzi velký slovník obsahuje 10 000 nových hesel a 40 000 nových překladů z řady oblastí. Inovace se dočkala i samotná aplikace Lexicon 7. Umožňuje komfortní a rychlé překládání a nabízí i řadu výukových funkcí. Slovní zásoba je opravdu rozsáhlá, pokryje potřeby pokročikých uživatelů. Profesionálním překladatelům nebo pedagogům  doporučujeme ruský slovník Platinum zhruba dvojnásobného rozsahu.

Řada Lexicon 7 navazuje na předchozí úspěšnou řadu Lexicon 5. Aplikace nabízí značné možnosti nastavení. Zvolit si můžete barvu (skin), velikost a typ písma nebo způsoby vyhledávání a zobrazení hesel. Nastavit si můžete i jazyk komunikace aplikace (česky, anglicky, slovensky, rusky, italsky nebo španělsky). V příslušném jazyce se zobrazuje také veškerá nápověda. Pro zadávání slov v azbuce je k dispozici virtuální klávesnice. Lexicon 7 lze používat pod operačními systémy Windows, Linux a macOS. K dispozici je též varianta vhodná pro začlenění do firemního intranetu.

Slovník nabízí podrobně a přehledně zpracovaná hesla s odlišenými a upřesněnými významy. Jednou z největších předností obsahu slovníku je velké množství příkladových vět z běžného jazyka.  Kromě běžných překladů obsahuje množství doplňujících informací, mezi ně patří ustálená spojení, idiomatické obraty, příkladové věty pro demonstraci užití ekvivalentů, upřesňující poznámky v závorkách, synonyma a antonyma slov, valence jednotlivých sloves, stylové a oborové charakteristiky, přepis výslovnosti ruských hesel doprovázený jejich ozvučením hlasem rodilého mluvčího. V ruských slovech jsou také důsledně značeny přízvuky, a to v heslech i příkladech. Praktickou pomůckou jsou podrobné tabulky tvarosloví, u ohebných ruských slov si můžete zobrazit kompletní skloňování nebo časování. 

Z nově přidaných hesel uveďme například автобокс, автобус-гармошка, аквабайк, бабёнка, байховый, беспородный, барыга, безбилетник, безрецептурный, баю-бай, вертихвостка, даунхилл, гаситель, гидроусилитель, гэмблер, глюк, дамоклов, джинса, зуммер, займодавец, интеркулер, коммивояжёр, кутузка, куча-мала, мини-мойка, минивэн, мультируль, мажоритарный, неработоспособность, опросник, оцифровка, позёмка, распивочный, ретейл, рвач, реаниматолог, санэпидстанция, сквалыга, роллер, пустозвон, стритрейсинг, сюрвейер, тиражирование, турпоток, толстосум, чумазый, шенгенский, электростекло, форс-мажор, этикет-пистолет, АЗС, ВНЖ, ПМЖ, БИК, МКПП, ПДУ, ПРО, СВЧ...

Ačkoliv je velký slovník pojímán jako všeobecný, jeho stávající rozsah již výrazně zabíhá i do oblasti odborné terminologie a lze v něm dohledat velké množství odbornějších ustálených spojení z mnoha oblastí od ekonomie přes právo, chemii, biologii, lékařství až po techniku a informatiku.

Kvalitní obsah slovníku je dále podpořen značnými možnostmi softwarového vyhledávání. Lexicon 7 umí najít překlad slova zadaného v libovolném tvaru (ne nutně v 1. pádě nebo v infinitivu) nebo zadaného pouze částečně (jako regulární výraz s pomocí znaků * a ?). Poradí si i s drobnými překlepy. Aktivovat můžete také hledání fulltextové (kdekoliv uvnitř dalších hesel). Značné možnosti pro vyhledávání přináší i parametry založené na tvarosloví hledaných hesel. Díky nim není problém ve slovníku najít i ustálená spojení typu: nechat na holičkách, vrána k vráně sedá, koupit zajíce v pytli, vzít roha, dát košem, vzít na hůl, hodit se marod apod. Hledat lze také podle oborových a stylových příznaků, zobrazit tedy lze například oborovou zásobu z oblasti astronomie, filozofie, lingvistiky, stavebnictví, zemědělství nebo výpočetní techniky či slangové a hovorové výrazy. V rámci nastavení parametrů aplikace můžete využívat automatické přebírání textu ze schránky (pop-up) nebo speciální funkcí přebírání textu pod kurzorem (bez kliknutí myší, tzv. mouse-over, jen pro operační systém Windows). Ideální využití této funkce představuje režim mini (překlad slovíčka okamžitě vidíte v malém okně Lexiconu). 

Kromě běžné slovní zásoby slovník obsahuje tematické okruhy, které mohou sloužit k opakování či rozšiřování slovní zásoby pomocí funkce Učení-Zkoušení. Uživatel má navíc možnost si dotvářet vlastní tematické okruhy či doplňovat nová vlastní hesla. Ve slovníku najdete i samostatný přehled gramatiky členěný podle jednotlivých kapitol mluvnice. Velký slovník je tedy komplexním slovníkem pro všechny, kdo pracují s cizím jazykem na vyšší úrovni a nebo se mu chtějí hlouběji věnovat.

Slovník Lexicon 7 je dostupný jako ESD licence (bez CD). Z našich stránek si po přihlášení stáhněte a nainstalujte požadovaný slovník. Jedná se o 30denní plně funkční verzi produktu, máte tedy čas si slovník otestovat a vyzkoušet. Po zakoupení Vám zašleme produktový klíč, pomocí kterého slovník aktivujete natrvalo. Pokud si přejete získat bližší informace, napište nám.

Objednáním této licence kupující výslovně žádá o dodání před uplynutím zákonné čtrnáctidenní lhůty pro odstoupení. Okamžikem dodání klíče pro aktivaci právo kupujícího od smlouvy odstoupit zaniká.