Lexicon 7 Ruský slovník Platinum

Lexicon 7 Ruský slovník Platinum

Největší současný ruský slovník zachycuje opravdu rozsáhlou slovní zásobu spisovné i hovorové ruštiny. Je koncipován jako všeobecný, ale značně pokrývá i odbornou terminologii. Aplikace Lexicon 7 umožňuje komfortní a rychlé překládání na PC. Slovník bude spolehlivou oporou překladatelům, pedagogům a všem vážným zájemcům o ruštinu. Stáhněte si 30denní verzi a vše si vyzkoušejte!

ISBN: 978-80-7508-571-9
systém: Windows 7/8/8.1/10, macOS 10.7 a vyšší, Linux
EAN: 9788075085719
formát: download, časově neomezená licence až pro 2 zařízení
edice: 2019, možnost upgrade
Obsah
 • Celkem 203 000 hesel, z toho ve slovníku rusko-českém 101 000 hesel a v česko-ruském 102 000 hesel
 • 275 000 významů, 116 000 vazeb, příkladů a frází, 614 000 překladů
 • zkoušení slovíček z tématických okruhů, přehled gramatiky
 • Používané zkratky, oborové a stylové příznaky
Vlastnosti
 • Aktuální a rozsáhlá slovní zásoba, rychlé vyhledání hesel i víceslovných termínů.
 • Více možností zobrazení hesel: úplné, stručné, vlastní.
 • Je možné importovat vlastní odbornou terminologii nebo vytvářet uživatelské slovníky.
 • Lze nastavit jazyk aplikace včetně celé nápovědy nebo využívat různé barvy a formáty písma.
 • Dotazy lze zadávat také pomocí zástupných znaků ? a *, hledat podle oborů, stylů nebo regionů.
 • Široká nabídka výukových prvků: namluvená výslovnost, tabulky tvarosloví, synonyma, témata, gramatika.
 • Funkce pop-up: přebírání slov ze schránky, mouse-over: překlad slova pod kurzorem myši (OS Windows).
Galerie
Doporučujeme
Podrobné informace

Největší a nejaktuálnější oboustranný slovník pro ruštinu. Toto autorské dílo kolektivu Lingea přináší aktualizovaná a výrazně rozšířená data. Do slovníku jsme oproti předchozí verzi doplnili 16 000 nových hesel, 3 000 příkladových vět a 27 000 překladů. K dispozici tak máte nejrozsáhlejší ruský slovník, který značně pokrývá i odbornou terminologii. Inovace se dočkala i samotná aplikace Lexicon 7, která umožňuje komfortní a rychlé vyhledání překladů. Slovník je dostupný jako ESD licence. Po registraci si jej stáhnete on-line z našich stránek  a můžete si jej nezávazně vyzkoušet.

Slovník obsahuje 203 000 hesel (101 000 na straně rusko-české a přes 102 000 na česko-ruské), k tomu přes 116 tisíc slovních spojení, idiomů, frází a příkladů reálného jazyka. Kdyby byl vydán knižně ve stejném formátu jako náš Ruský velký slovník, měl by téměř 3 000 stran. Rozsahem je tedy značně větší než další tituly pro ruštinu, které však zejména převyšuje svou aktuálností. Obsahuje také mnohá slova, výrazy a fráze, které pronikly do ruštiny v posledních dvaceti letech.

Slovník nabízí podrobně a přehledně zpracovaná hesla s odlišenými a upřesněnými významy a obsahuje kromě běžných překladů také množství doplňujících informací. Mezi ně patří ustálená spojení, idiomatické obraty, příkladové věty pro demonstraci užití ekvivalentů, upřesňující poznámky v závorkách, synonyma a antonyma slov, valence jednotlivých sloves, stylové a oborové charakteristiky, přepis výslovnosti hesel doprovázený jejich ozvučením hlasem rodilého mluvčího atd. Jednou z největších předností obsahu slovníku je velké množství příkladových vět z běžného jazyka. Obsah slovníku Platinum je navíc doplněn o přehled nejběžnějších ruských zkratek. 

Z nově přidaných hesel uveďme například автобетономешалка, аквапланирование, антиправительственный, аэронавигационныйвтобокс, балдёж, барыга, бизнес-леди, биоразнообразие, блефаропластика, бой-баба, букридер, бухты-барахты, бэкап, везунчик, венчурный, вертихвостка, видеочат, даунхилл, гаситель, гипсокартонный, гольф-поле, гэмблер, глюк, гюрза, демка, джинса, евроинтеграция, зуммер, займодавец, коммивояжёр, кутузка, мастопексия, мать-и-мачеха, неработоспособность, перепрошивка, планшетник, рвач, реаниматолог, распивочный, санэпидстанция, сквалыга, скороварка, пустозвон, стритрейсинг, сюрвейер, тиражирование, толстосум, турпоток, фоторобот, утилита, хек, чумазый, шенгенский, этикет-пистолет, янки, АЗС, ВНЖ, ГУР, ПМЖ, БИК, МКПП, ПДУ, ПРО, ОСАГО, СВЧ...

Přes své všeobecné zaměření slovník pokrývá i odbornou terminologii z oblasti ekonomiky, práva, vědy a techniky. Najdete v něm hesla, obraty, fráze a idiomy, které se v současnosti skutečně používají, a přesto se v jiných slovnících často vůbec nevyskytujíSlovník Platinum ocení nejen překladatelé a nároční uživatelé, ale i studenti a vůbec všichni, kteří pracují s ruštinou a potřebují mít po ruce skutečně kvalitní elektronický slovník.  

Kvalitní obsah slovníku je dále podpořen značnými možnostmi softwarového vyhledávání. Samozřejmostí je fakt, že hledání probíhá na obou stranách slovníku, není třeba přepínat směr překladu. Lexicon 7 dále umí najít překlad slova zadaného v libovolném tvaru (ne nutně v 1. pádě nebo v infinitivu) nebo zadaného pouze částečně (jako regulární výraz s pomocí znaků * a ?). Poradí si i s drobnými překlepy. Aktivovat můžete také hledání fulltextové (kdekoliv uvnitř dalších hesel). Značné možnosti pro vyhledávání přináší i parametry založené na tvarosloví hledaných hesel. Díky nim není problém ve slovníku najít i ustálená spojení typu: nechat na holičkách, vrána k vráně sedá, koupit zajíce v pytli, vzít roha, dát košem, hodit se marod apod. Dotazy lze zadávat také pomocí zástupných znaků ? a * nebo hledat podle slovních druhů, oborů, stylů nebo regionů. Zobrazit tedy lze napříkllad slova se zadanou příponou, slovním základem či například oborovou zásobu z oblasti astronomie, filozofie, lingvistiky, stavebnictví, zemědělství nebo výpočetní techniky nebo slangové a hovorové výrazy. V rámci nastavení parametrů aplikace můžete využívat automatické přebírání textu ze schránky (pop-up) nebo speciální funkcí přebírání textu pod kurzorem (bez kliknutí myší, tzv. funkce mouse-over, pro operační systém Windows). Ideální využití této funkce představuje režim mini (překlad slovíčka okamžitě vidíte v malém okně Lexiconu). Nastavit si můžete i jazyk komunikace aplikace (česky, anglicky, slovensky, rusky, italsky nebo španělsky). V příslušném jazyce se zobrazuje také veškerá nápověda.

Kromě běžné slovní zásoby slovník obsahuje tematické okruhy, které mohou sloužit k opakování či rozšiřování slovní zásoby pomocí funkce Učení-Zkoušení. Uživatel má navíc možnost si dotvářet vlastní tematické okruhy či doplňovat nová vlastní hesla. K dalším užitečným výukovým funkcím patří tabulky tvarosloví ruských ohebných slov a nabídka synonym, což ulehčí práci také překladatelům. Slovník Platinum je tedy komplexním slovníkem pro všechny, kdo pracují s cizím jazykem na vyšší úrovni a nebo se mu chtějí hlouběji věnovat.

Lexicon 7 je multiplatformní aplikace, kterou je možné používat pod operačními systémy Windows, Linux i macOS. K dispozici je též varianta vhodná pro začlenění do firemního intranetu. U platforem Linux a macOS funguje namísto mouse-over automatické přebírání textu vložením do schránky (např. jeho označením). 

Slovník je dostupný jako ESD licence, to znamená, že si jej stáhnete on-line z našich stránek. Na nezávazné vyzkoušení slovníku máte celý měsíc. Pokud se jej rozhodnete zakoupit, dostanete od nás po zaplacení produktový klíč, pomocí kterého slovník aktivujete natrvalo. Jestliže si slovník nebudete chtít zatím pořizovat, nemusíte dělat nic, po uplynutí 30 dní aplikace přestane fungovat. Uživatelům slovníků Lexicon 5 nabízíme zvýhodněný upgrade.

Objednáním této licence kupující výslovně žádá o dodání před uplynutím zákonné čtrnáctidenní lhůty pro odstoupení. Okamžikem dodání klíče pro aktivaci právo kupujícího od smlouvy odstoupit zaniká.