10 věcí, které umí on-line slovníky, ale možná o tom vůbec nevíte

08.08.2021

On-line slovníky Lingea nabízejí současnou slovní zásobu, detailně propracovaná hesla s upřesněním významů a řadou příkladových vět, které vám pomohou najít ten nejpřesnější překlad. K vyhledanému heslu zobrazí také další informace jako jsou synonyma, antonyma, frázová slovesa nebo slovní spojení.  Uživatelé, kteří tyto nástroje už používají, se shodují v tom, že se jedná o praktickou pomůcku pro rozšiřování slovní zásoby nebo k vylepšení slohového stylu. Stránky obsahují i přehledy gramatik hlavních jazyků, desítky konverzačních témat a příslušné oborové slovní zásoby.

Poznejte i další užitečné funkce, které se vám mohou hodit ve výuce nebo při studiu jazyka. Připravili jsme pro vás deset těch nejzajímavějších. Všechny jsou k dispozici zdarma. 

1. Snadný překlad z češtiny i z cizího jazyka

Nemusíte přemýšlet nad tím, jestli budete vyhledávat slovíčko české nebo například anglické, nemusíte přepínat směr překladu. Příslušný on-line slovník si poradí s oběma variantami a najde správný překlad. Pokud zadávané slovo existuje v obou jazycích (jako například v češtině a angličtině „police“, „list“, „most“), aplikace zobrazí všechny možnosti a druhý jazyk odliší vlnkou na konci slova.

2. Na tvaru přece (ne)záleží

Nemusíte slovo zadávat v základním tvaru (infinitiv, 1. pád), aplikace jej sama dokáže určit. Tuto možnost ocení hlavně začátečníci u jazyků s bohatou flexí, jako je němčina, ruština nebo francouzština. Podobné je to také s překlepy, aplikace dokáže odhadnout, jaká slova asi pisatel mohl mít na mysli a z vypsané nabídky si pak jedním kliknutím vybere.

3. PC, nebo mobil? To je oč tu běží.

Aplikace funguje spolehlivě pro obě varianty. Stránky se přizpůsobují různým velikostem displeje (jsou responzivní), můžete je tedy komfortně využívat na PC i na mobilních zařízeních. Prostě kdekoli jste on-line. Ačkoli se tato vlastnost zdá být dnes už samozřejmá, často tomu tak není.

4. Opravdová virtuální klávesnice

Pro začátečníka bývá obtížné sžít se s mapováním znaků klávesnice cizí abecedy, například u ruštiny. Proto aplikace nabízí klávesnici virtuální. Stačí kliknout na její ikonku a snadno jakýkoliv znak zadáte jedním kliknutím.

5. Panna nebo orel?

Idiomy a ustálená spojení jsou kořením každého jazyka. Začátečník si s nimi asi hlavu lámat nemusí, ale každý i mírně pokročilý student by měl vědět alespoň to, že prostě existují a mnohdy znamenají něco jiného, než se se na první pohled může zdát. Zvlášť zrádné jsou pak při komunikaci s cizincem, neboť se snadno můžete dostat do nečekané situace. Naše slovníky ale na idiomy myslí a najdete v nich překlad většiny těch nejpoužívanějších. Například spojení „Panna nebo orel“ se používá při hodu mincí a do angličtiny se nepřeloží „virgin or eagle“, nýbrž „heads or tails“. A naopak, pokud byste si spojení „heads or tails“ přeložili jako „hlavy nebo ocasy“, byli byste mírně řečeno zmateni a zcela jistě byste nepochopili, co tím dotyčný myslel.

6. Odborná slovní zásoba snadno a rychle

Potřebuje se připravit na konkrétní lekci z odborné terminologie? Všeobecný on-line slovník snadno změníte ve slovník odborný. Stačí využít rozšířené hledání (ikonka lupy se znaménkem +) a zadat konkrétní obor (výpočetní technika, sport, divadlo, matematika, lingvistika…). Ve slovníku se následně zobrazí nalezené výrazy z odpovídající odborné slovní zásoby. Pak už si je můžete postupně prohlédnout nebo zopakovat…

7. Skloňujte německy s klidem Angličana

On-line slovníky obsahují tabulky skloňování pro většinu ohebných slov v cizím jazyce, což oceníte zejména v němčině, francouzštině nebo ruštině. Stačí kliknout na trojúhelník za heslovým slovem a tabulky se zobrazí. Totéž platí pro časování sloves, kde kromě základního časování v přítomném čase objevíte i další časy a tvary.

8. Divoké znaky? Klidně!

Znáte divoké znaky (anglicky wildcards)? Pravděpodobně jste se s nimi setkali v rámci práce s Windows (nebo s jiným operačním systémem), s textovým editorem nebo tabulkový procesorem. Mezi ty základní patří * (libovolný text, i prázdný) a ? (libovolný jeden znak). Oba můžete používat při hledání ve slovníku:
  *man  najde všechna slova, která končí „man“ (například barman, batman, chairman, woman)
  *letět najde všechna slovesa se základem letět (například doletět, naletět, vyletět, zaletět)
   l?st najde čtyřpísmenná slova začínající na l, končící na st, kde na druhém místě figuruje libovolné písmeno (list, lost, last, lest, lust)
Tato funkce je šikovná při výuce slovotvorby, pochopení mechanismu odvozování slov v daném jazyce. Využijete ji také při různých jazykových cvičeních, tvorbě hádanek, křížovek nebo jako zpestření hodiny. Ve kterém jiném slovníku můžete hledat i retrográdně?

9. Příroda versus společnost

Ano, i taková témata na on-line slovnících najdete. Konkrétně v rámci tematických okruhů plných užitečných slovíček z desítek oblastí jako například čas, zvířata, rostliny, rodina, škola, kultura, sport, doprava… Vyberte si některý z nich a prozkoumejte svou slovní zásobu. Můžete si slovíčka nechat jen tak zobrazovat nebo se z nich rovnou vyzkoušet. Zkuste například šelmy, luční květiny nebo počítače.

10.  A historie se opakuje

On-line slovníky uchovávají historii vyhledávání. Můžete se tak snadno vracet k heslům, která jste posledně zadávali, a ujistit se, že si jejich překlady už dobře pamatujete. Pokud se u počítače střídáte s dalšími uživateli, je třeba mít se malinko na pozoru, abyste o sobě neprozradili více, než chcete…

online slovníky Lingea     online slovníky Lingea     online slovníky Lingea 

 online slovníky Lingea    online slovníky Lingea     online slovníky Lingea