Rajčata, jablíčka z ráje. Oblíbené ovoce...?

07.09.2018

rajčata

Rajčata k nám doputovala spolu s bramborami a kukuřicí z Ameriky někdy v 16. století. Přivezli je španělští mořeplavci vracející se z objevitelských cest. Původní aztécký název tomatl začali používat nejprve Španělé, posléze také Francouzi a Němci jako tomate a Angličané jako tomato. Němci převzali přes latinu z řečtiny pojmenování Paradiesapfel, kde paradeisos znamenalo nejen ráj, ale i zahrada. Tedy Paradiesäpfel byla vlastně zahradní jablka. Toto pojmenování zdomácnělo ve slovenštině (paradajky), ve slovinštině (paradižnik), v srbštině (paradajz) a dokonce v maďarštině (paradicsom). Italům se zdálo toto pojmenování málo poetické, a tak si vybrali jiné, zlaté jablko (pomodoro). Podobný název se ujal v polštině (pomidor), ukrajinštině (помідо́р) nebo v ruštině (помидо́р).  I když naši předci původně říkali rajčatům po vzoru italštiny také zlatá jablka, v češtině nakonec převládl vliv německý a v jazyce zakotvila jablka rajská, zkrátka rajčata.

S rájem tedy rajčata mnoho společného nemají. I když… rajčata se k nám dostala z Ameriky. První námořníci popisovali nová neznámá území jako ráj, i Ridley Scott  pojmenoval svůj film popisující tuto dobu Dobytí ráje 1492. Takže určitou míru korelace asi najdeme.

Rajčata vzbuzovala poměrně nedávno emoce i mezi obchodníky a právníky v USA. Existuje totiž spor o to, zda se jedná o ovoce, či zeleninu. Z botanického hlediska je rajče plod víceleté kulturní rostliny, takže je považováno spíše za ovoce. Ale běžně je máme za zeleninu. V roce 1893 o tom v případu Nix vs. Hedden rozhodoval Nejvyšší soud Spojených států. Problém, zdánlivě banální, měl své ekonomické opodstatnění. Na ovoce se tehdy nevztahovala dovozní cla, kdežto na zeleninu ano. Po dlouhém projednávání soud vynesl rozsudek, že rajčata jsou sice biologicky ovocem, ovšem pro účely obchodu jsou zeleninou. Argumentem byl i fakt, že je jíme jako zeleninu – a daně i cla se platit musí. Tímto ovšem spor neskončil. Další případ se objevil opět v USA v roce 2005. Díky němu je v současnosti rajče zeleninou New Jersey ale ovocem ve státě Tennessee. V Jižním Arkansasu našli kompromisnější řešení a rajče prohlásili za ovoce i zeleninu.

Možná si myslíte, že tyto zámořské spory se nás netýkají, ale není to docela tak. Otázku rajčat projednával také Evropský parlament a v roce 2011 rajče prohlásil za ovoce, alespoň pro účely svých vyhlášek. Takže možná v supermarketu nakupujete zeleninu, ale domů si donesete ovoce…

Závěrem dodejme, že rajčata jsou pro náš jídelníček opravdu přínosná. Zvlášť když se úroda vydaří jako letos.

A pokud chcete zažít s rajčaty něco opravdu bláznivého, zúčastněte se největší rajčatové bitvy na festivalu La Tomatina. Akce se koná každoročně v srpnu ve španělském městě Buñol. Tradice začala ve čtyřicátých letech 20. století, kdy se údajně vzbouřili nespokojení místní obyvatelé a během městské slavnosti napadli rajčaty radní. I to je způsob využití tohoto ovoce. Nebo zeleniny?

Zdroje:

https://eurozpravy.cz/zahranicni/amerika/193990-je-rajce-zelenina-nebo-ovoce-soudni-verdikt-dodnes-mate-verejnost/
https://radiozurnal.rozhlas.cz/rajce-ovoce-nebo-zelenina-tuhle-otazku-nerozresily-ani-soudy-6235139
https://en.wikipedia.org/wiki/Nix_v._Hedden