Norsko velký průvodce

Norsko velký průvodce

Velký obrazový průvodce po Norsku. Nechte se zlákat a vydejte se objevovat Skandinávii. Kniha nabízí nejkrásnější místa a dobrodružství, která zažijete jenom na severu. Užijte si svobodného toulání po lesích a horách, přírodní krásy, vodopády a fjordy, ale také malebná městečka, poutavá muzea a spoustu relaxace.

ISBN: 978-80-7508-417-0
vazba: šitá flexovazba s klopami, lesklé lamino
EAN: 9788075084170
formát: 150 x 223 mm
stran: 336
hmotnost: 710 g
edice: 1
vydání: 15. 3. 2019
Obsah
 • Historické a kulturní souvislosti vám pomohou pochopit, co dnes hýbe touto zemí a jejími obyvateli.
 • Nechte se zlákat poutavými fotografiemi a objevte ty nejkrásnější destinace a památky.
 • V kapitole Top zajímavosti nabízíme informace o tom, co byste rozhodně neměli minout.
 • S orientací vám pomohou podrobné mapy s odkazy na konkrétní zajímavosti.
 • Praktické rady na cesty vám usnadní plánování dovolené.
Galerie
Doporučujeme
Podrobné informace

Norsko je zemí kontrastů. Majestátní hory se tyčí nad tajemnými fjordy, kruté zimy střídají nádherná léta a dlouhé polární noci ustupují zářivému půlnočnímu slunci. Jedna z nejstarších civilizací v Evropě dala vzniknout jednomu z nejmladších národů. Drancující vikingové se proměnili v celosvětové mírotvorce. 

Většina lidí je při návštěvě Norska příjemně překvapena. Nejen, že jsou tu lidé přátelští, ale i scenerie je ve skutečnosti ještě o něco úchvatnější než na obrázcích. Architektura je také zajímavá – od mnoha kostelů, zapsaných na seznamu UNESCO a celých secesních měst, jako je Ålesund, až po ohromující současný moderní design v Oslu a Bergenu. Přidejte k tomu skutečnost, že je bezpečné jít v noci ven, a máte všechno, co potřebujete k příjemnému pobytu.

Co se týče cen, Norsko může být opravdu drahé. Mnoho ovšem ušetříte stanováním (v kempech nebo v přírodě) a skromnějším stravováním. Většina kempů disponuje pěknými vybavenými kuchyňkami, kde si bez problémů uvaříte. Určitou proměnnou v Norsku je počasí, které občas i v létě může být hodně chladné a deštivé. Je dobré s tím počítat, ovšem Norové říkají: „Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.“

Velkou atrakcí pro turisty je půlnoční slunce. V létě je lze pozorovat v arktických oblastech za polárním kruhem. Ale i v jižnějších částech Norska jsou dny po celé léto znatelně delší, kolem půlnoci se pouze sešeří. Můžete zde tak strávit celé týdny bez tmy, to je samo o sobě docela exotický zážitek. 

Norové vynikají ve sportech jako jsou přespolní a orientační běh, běžecké lyžování či cyklistika. Výraz „slalom“ pochází z norských slov sla (svah, kopec), a låm (cesta či stezka dolů). Norové mají, pokud jde o lyžování a bruslení, skutečně široký výběr možností. V zemi je asi 30 000 km lyžařských stezek, pro běžecké lyžování jsou v horách někdy dobré podmínky až do května. Krátké dny v zimě nejsou na překážku – 2 500 běžeckých tras má umělé osvětlení. Ve městech vznikají velká kluziště přímo na náměstích. Pobyt si tedy užijete i v zimě.

Kniha přináší výběr toho nejzajímavějšího z Norska. Praktické rady na cesty vám pohohou s plánováním dovolené a díky podrobným mapám se nikde neztratíte. Nechybí různé poznámky a zajímavosti z historie a současnosti Norska.

Kniha obsahuje mapy měst a oblastí:

 • Norsko
 • Oslo, Centrální Oslo, Okolí Osla a jeho fjordu
 • „Srdce“ Norska
 • Jižní Norsko a jeho fjordy, Stavanger
 • Jihozápadní pobřeží, Bergen, Trasa Hurtigruten
 • Møre og Romsdal, Trondheim
 • Do Arktidy, Daleký sever, Špicberky