Tallinn

Tallinn

Nový průvodce po Tallinnu představuje estonskou metropoli v celé kráse. Máte-li rádi pohádková středověká města, dobré jídlo a pití za rozumné ceny i moderní technologie, budete nadšeni. Historické centrum je skutečně malebné, výběr restaurací široký a současné e-estonsko překvapivé. Estonština jako ugrofinský jazyk dodává této lokalitě navíc exotický rozměr. A když už budete v Tallinnu, udělejte si výlet také do Helsinek.

ISBN: 978-80-7508-450-7
vazba: měkká, šitá vazba s klopami, lesklé lamino
EAN: 9788075084507
vazba: šitá, obal lesklé lamino
formát: 105 x 144 mm
stran: 144
hmotnost: 176 g
edice: 1
vydání: 20. 2. 2019
Obsah
  • Přehled nejnavštěvovanějších míst doplněný poutavými fotografiemi.
  • TOP 10 zajímavostí a ideální den v Tallinnu.
  • Přehled kulturní událostí, tipy pro milovníky nákupů, gastronomie i nočního života.
  • Seznamte se s historií Tallinnu, jeho obyvateli i současným životním stylem.
  • Vydejte se na výlet do okolí města: Národní park Lahemaa, vodopád Jägala, Pärnu, Tartu a další.
  • Praktické rady: kde se ubytovat, najíst a jak cestovat. Mapka Estonska a centra Tallinnu.
Galerie
Doporučujeme
Podrobné informace

Ačkoliv se Tallinn v posledních letech zařadil mezi nejnavštěvovanější evropské destinace, čeští turisté jej zatím neobjevili. Náš průvodce se proto snaží toto pohádkové město představit. Popisuje nejzajímavější památky, romantická zákoutí, doporučí vyhlášené podniky, kulturní události i rekreační aktivity. Nechybí nabíka několika výletů do okolí a praktické informace na cesty.

Tallinn je prodchnutý historií, pulzuje energií a září pohádkovým kouzlem. Jedinečnou atmosféru města vytvářejí pefrektně zachovalé historické centrum, pokroková umělecká scéna, přírodní krásy zdejších parků a pobřeží, rušný noční život a aura postsovětského státu. Tohle všechno – a také skutečnost, že se dá projít pěšky – činí z Tallinnu ideální volbu pro dovolenou ve městě. Estonské restaurace mají vždy spoustu delikates, aby uspokojily i ty nejmlsnější jazýčky. Ani žízní tady rozhodně trpět nebudete... A když už zde budete, udělejte si výlet také do Helsinek. Z městského přístavu jezdí lodě do Finska doslova každou chvíli.

Není pochyb o tom, že nejvzácnějším pokladem Tallinnu jsou pozůstatky středověkého Starého Města. Jedná se o okouzlující oblast s úzkými uličkami a malými náměstími, starými domky a vysoko se tyčícími věžemi kostelů, které jsou ukryté za městskými hradbami. Navzdory staletím obchodu, válek a politických změn si Tallinn uchoval svou středověkou atmosféru. Současně je Staré Město centrem rušné a rozmanité restaurační scény a bujarého nočního života. Mezi budovami z 15. století jsou rozesety módní kavárny s wi-fi, na Radničním náměstí se pořádá mnoho festivalů a dalších představení. Nakupování tady nezná hranice. Může to znít trochu ironicky, ale ve Starém Městě tluče srdce moderního Tallinnu nejsilněji.

Pozitivním projevem nedávného vývoje Estonska je jeho transformace v „e-společnost“. V Tallinnu byl v roce 2003 vyvinut Skype, před více než 15 lety tu byla spuštěna celoměstská síť wi-fi a v roce 2017 zde byly zahájeny zkoušky špičkových doručovacích robotů jménem Starship. Na začátku roku 2018 se Estonsko také stalo jednou z prvních zemí s 5G sítí.

Jazykově a etnicky jsou Estonci Ugrofinové, blízcí příbuzní svých bratranců Finů. Není proto překvapením, že Estonci – stejně jako Skandinávci a Finové – jsou většinou vážní lidé s poněkud stoickými způsoby. Jsou méně společenští a nesmějí se tolik, jako například Španělé nebo Italové, ale to neznamená, že nejsou dobrosrdeční. Estonštině  ovšem asi příliš rozumět nebudete. Někde se domluvíte rusky nebo anglicky, ale pro jistotu si přibalte na cesty estonskou konverzaci, ať už v podobě knížky, e-booku nebo online aplikaci.