Pozdní léto v Turecku a cesta za divy světa

Léto nám pomalu končí a blíží se podzimní dny, ranní mlhy a snad i trocha deště. Letos jsme si všichni užili sluníčka dosyta, tak je to snad změna vítaná. Nicméně pokud ještě zatoužíte po pár dnech letních radovánek, máme pro vás tip. Byli jste už v Turecku? I v tuto dobu zde panuje stálé slunečné počasí a moře je vyhřáté. Turecká lira dlouhodobě klesá, což znamená, že pobyt v Turecku je stále levnější. Když k tomu připočtete nižší cenu zájezdů mimo sezónu, můžete pořídit svou podzimní dovolenou opravdu výhodně.

Turecká riviéra patří dlouhodobě mezi velmi oblíbené destinace. Zažila před časem sice mírný úbytek návštěvníků, ovšem v posledních dvou letech se sem turisté opět vracejí. Co vám tedy může nabídnout? Především je to kvalitní ubytování v moderních hotelových komplexech, bohaté stravování nejčastěji formou all inclusive a široké spektrum dalších služeb. Užijete si dlouhé písečné pláže, vodní radovánky u bazénů, sportovní aktivity, večery s hudbou, nákupy i výlety do okolí. Kde jinde než v Turecku si vychutnáte pravé turecké lázně nebo turecký med? Určitě si zajdete také na některý z bazarů, nakoupíte koření nebo ochutnáte místní speciality jako kebab a pide. A jistě navštívíte některou z antických památek nebo starobylých měst jako je Side, Alanya nebo Aspendos.

Turecko ale není jen riviéra, i když sem míří většina návštěvníků. Oblíbené je také Egejské pobřeží. Kdysi patřilo k nejzalidněnějším částem antického světa s celou řadou známých měst, jako je například Troja, Sardy, Miletos, Efes nebo Halikarnas (v posledních dvou stály dva ze sedmi divů světa). Mezi historickým místy je rozeseto množství krásných pláží a půvabných rybářských vesniček.

Samostatnou kapitolou je Istanbul, jedno z nejpodivuhodnějších měst světa. Jako jediné se rozkládá na dvou kontinentech. Hlavní turistická lákadla jsou koncentrována v srdci starého Istanbulu a najdete zde celou řadu skvostů. V Istanbulu si užijí i milovníci nakupování, výběr zboží všeho druhu je obrovský a ceny nižší než u nás.

Turecko Turecko Turecko

Turečtině pravděpodobně příliš rozumět nebudete, ale na letišti, v hotelech a na výletech by měla stačit angličtina. Většina zájezdů má navíc svého českého průvodce, takže se nemusíte jazykové bariéry obávat. Pokud ale plánujete větší cestování autem po vlastní ose, přibalte si na cestu pár užitečných frází nebo slovník. Tyto výlety jsou mimochodem mnohem dobrodružnější, než ty organizované. :) Auto si můžete půjčit v každém větším prázdninovém středisku nebo hotelu. Ale kdybyste chtěli Turecko poznat opravdu maximálně, vydejte se na delší cestu autem! Dostanete se tak i do vnitrozemí, do končin, kam turista vkročí párkrát do roka, a takové zážitky mají svoje kouzlo.

konverzace slovník gramatika

Závěrem ještě poznámka: v Turecku se turecká káva nepije tak často, jak bychom snad čekali. Národním nápojem je tu čaj, který se pije v podstatě nonstop a ke všem příležitostem. Pokud jej budete chtít ochutnat, stačí si objednat jednoduše "čaj"... opravdu se čaj turecky řekne "çay", můžete si ověřit v tureckém on-line slovníku. Čajové skleničky jsou jedním z oblíbených suvenýrů. A jestli vám čaj zachutná, můžete si pořídit také čajovar. :-)

Příjemné podzimní dny přeje

Lingea