Letní dovolená v Řecku či Turecku?

Zvažujete letos v létě vyrazit do Řecka nebo Turecka? Obě země patří dlouhodobě k nejoblíbenějším letním destinacím východního Středomoří. Populární jsou především řecké ostrovy, z nichž některé leží na dohled od turecké pevniny. Do Turecka se po loňském propadu lidé pomalu začínají vracet, kdo se rozhodne už letos, může se těšit na nízké ceny, ale především krásné moře, úžasné antické památky a pohostinnost domorodců. Všude vás potěší dostatek sluníčka, široká nabídka vodních sportů i místní kulinářské speciality. Pokud vás neodradí vysoké teploty, určitě najdete v okolí svého letoviska dostatek zajímavých cílů pro bližší prozkoumání.

Korfu Kréta Kypr Rhodos Zakyntos konverace řečtina řečtina slovníček

Dovolená v Řecku znamená blankytné moře, příjemné pláže, antické památky i taverny s bohatou nabídkou specialit, na své si přijdou zejména milovníci salátů – ten pravý řecký ochutnáte jen tady. Podle svého naturelu si vyberete letovisko plné života nebo klidnější místo na některém z ostrovů v těsném kontaktu s přírodou. Zkuste třeba Zakynthos, ostrov želv, nebo romantickou Kefalonii. Znalcům řecké klasiky doporučujeme mýtickou Krétu nebo Rhodos, milovníkům přírody a barev zase smaragdově zelené Korfu.
Řecké písmo je na první pohled nečitelné, po pár dnech ale možná začnete jednotlivé znaky rozeznávat, pomohou základy geometrie a azbuky. Pro každý případ se ale hodí konverzační příručka. Ve střediscích se skoro jistě domluvíte také anglicky nebo německy.

Turecko Turecké pobřeží Istanbul Kypr konverace turečtina turecký slovník

Většina turistů směřujících do Turecka míří na jižní pobřeží, kde v uplynulých desetiletích vyrostlo mnoho prostorných hotelových komplexů poskytujících služby se slušným poměrem cena/kvalita. Dovolenou zde můžete strávit v poklidu na plážích, u velkých bazénů a prostřených stolů nebo trochu aktivněji, nabídka středisek bývá bohatá. Trochu jiné je Egejské pobřeží, které více připomíná Řecko. Hotely a pláže jsou tu menší, ale přesto útulné, pobřeží je členitější, zajímavější, ale ceny vyšší. Památky tu najdete na každém kroku. Zcela samostatnou kapitolou je Istanbul. Nikde jinde není kulturní bohatství země i její současnost vidět více než právě zde.
V tureckém menu si určitě vyberete, i když je většinou bez vepřového masa. Místní zelenina je neuvěřitelně chutná, a sýry, to je teprve pochoutka.
S nápisy nebudete mít problém, už nějakou dobu zde používají latinku – a pokud byste něčemu nerozuměli, určitě poradí slovník, konverzace nebo průvodce, ať už živý nebo ten papírový.