Na dovolenou do Řecka

Řecko a řecké ostrovy patří dlouhodobě k nejoblíbenějším letním destinacím, a to nejen k pobytovým zájezdům, ale i těm poznávacím. Dovolená v Řecku znamená blankytné moře, příjemné pláže i taverny s bohatou nabídkou specialit. Všude vás potěší dostatek sluníčka, široká nabídka vodních sportů a ve větších střediscích také bohatý program. Uličky, náměstí a promenády večer ožívají a nabízejí plno možností, jak zakončit den strávený u vody.

Řecko je kolébkou civilizace a památky z dob minulých najdete prakticky na každém kroku. Pokud vás neodradí vysoké teploty, určitě najdete v okolí svého letoviska dostatek zajímavých cílů pro bližší prozkoumání.

Nemůžete se rozhodnout, na který z ostrovů se letos vydat? Nebo poletíte do Řecka poprvé? Naše průvodce popisují jednotlivé ostrovy podrobněji a věnují se i pevninskému Řecku. Představují krajinu, památky i zajímavá místa a pomohou vám s rozhodováním. Najdete je v každém dobrém knihkupectví i v našem e-shopu.

průvodce Krétaprůvodce Rhodosprůvodce Korfu - vyprodánoprůvodce Zakynthos a Kefalonie průvodce Kyprprůvodce do Athénprůvodce Peloponés a Athény

Kréta je místo, kde vznikla nejstarší evropská civilizace a odehrávaly se zde významné příběhy řecké mytologie, snad i proto láká nejvíce návštěvníků. Sever je vhodný pro turisty, kteří se na dovolené rádi baví a očekávají širokou nabídku služeb. Jih je klidnější místo jako stvořené ke strávení odpočinkové dovolené. Nejzachovalejší památkou je minojský palác Knossos, dílo, které dle bájí postavil Daidalos a kde byl v labyrintu vězněn Minotaurus (než jej přemohl Théseus). Za návštěvu stojí také Festos a Gostys, která dají mnohem větší prostor vaší představivosti a zdaleka zde není tak plno. Za prozkoumání stojí mnohé z pevností, klášterů a jeskyní (například ta, ve které se narodil Zeus). Nebo se vydejte za větrnými mlýny.

Rhodos je nejslunnější řecký ostrov a chytí za srdce milovníky krásných pláží i historie. Najdete zde antické památky, hrady, bílá městečka i romantické přístavy. Známý je i díky jednomu z divů světa; rhodský kolos svou velikostí oslňuje dodnes, i když jen v naší představivosti. K nejfotogeničtějším místům patří městečko Lindos. Opravdovou raritou je pak pláž Prasonisi, přezdívaná Polibek dvou moří. Stýkají se zde Středozemní a Egejské moře a při přílivu je pláž dokonce zatopená. Název ostrova je odvozen od řeckého slova rhodon, což znamená růže, ale spíše než samotné růže tu najdeme ibišky.

Korfu je ideální destinace pro milovníky přírody a barev. Díky dostatečnému množství srážek na jaře je Korfu smaragdově zelený ostrov svěží i v horkém létě. Pyšní se nádhernými rostlinami, jakými jsou především olivovníky, palmy či orchideje. I zde můžete navštívit mnoho památek na doby antické, benátské i anglické nadvlády. Hlavní devizou jsou ale nádherné čisté pláže a příjemné klima. Svůj pobyt si můžete zpestřit výletem do Albánie. Nejrychlejší lodí jste v Sarandě za 30 minut. Tento albánský den bude dozajista perličkou vaší dovolené.

Zakynthos patří k nejzelenějším místům Řecka, díky mělkému moři je ideální pro dovolenou i s malými dětmi. Ostrov se může pochlubit přírodovědeckou raritou, kterou je vzácný druh želvy, karety obecné. Pobřeží je potápěčským rájem – u skalnatých břehů žije celá řada vodních tvorů a klidná čistá voda umožňuje dobrou viditelnost. Nedaleko něj se nachází ostrov Kefalonie s unikátními jeskyněmi a pláží pokrytou sytě červeným pískem. Za zmínku stojí fakt, že se na Kefalonii natáčel film Mandolína kapitána Corelliho.

Kypr si užijí jak milovníci historie, tak i moderního stylu, diskoték a sportovního vyžití. Na své si přijdou i gurmáni, neboť Kypr je vyhlášený výbornou kuchyní i vínem. Pobřeží lemují nejkrásnější pláže v Evropě a na své si rozhodně přijdou i milovníci vodních sportů. Moře je tu průzračně čisté a snad proto se traduje, že se u kyperských břehů zrodila z mořské pěny sama bohyně Afrodité.

Athény jsou ikonou starověkého světa, kolébkou demokracie, rodištěm tragédie i komedie. Přecenit význam Akropole snad ani nelze. Dodnes návštěvníci z celého světa obdivují dokonalost a velkolepost této stavby vybudované na vrcholku skály. Ve městě najdete samozřejmě plno dalších řeckých, římských i osmanských památek a muzeí, které si můžete vychutnávat několik dní. Nechybí romantická zákoutí, skvělé taverny a pověstná balkánská pohoda. V horkých dnech se můžete i vykoupat – na městské pláže je to jen půlhodinky jízdy tramvají.

Cestovat po Peloponésu je jako listovat stránkami učebnice dějepisu. Nachází se zde pět z osmnácti řeckých památek a lokalit zapsaných v seznamu světového dědictví UNESCO. Čeká na vás tisíciletá historie – od Lví brány v Mykénách, stadionu v Olympii, přes divadlo v Epidauru, chrámy v Mystře až třeba po Apollonův chrám v Bassai. Peloponés skrývá v rukávu mnoho trumfů: pozoruhodné dějiny, úžasnou krajinu i plno možností ke koupání. Pro milovníky historie je Peloponés místem, kterému se hned tak něco nevyrovná, zejména pokud přidáte do svého itineráře také návštěvu Athén.

řecká konverzaceřecký slovníček

Řecké písmo je na první pohled nečitelné, po pár dnech ale možná začnete jednotlivé znaky rozeznávat, pomohou základy geometrie a azbuky. Pro každý případ se ale hodí konverzační příručka nebo slovníček v knižní či elektronické podobě. Ve střediscích se ovšem skoro jistě domluvíte také anglicky nebo německy.