Jazykové materiály na pomoc Ukrajincům

Je úžasné vidět, jaká se zvedla vlna solidarity s Ukrajinou a jejími obyvateli prchajícími před válkou. Rádi se zapojíme i my! 

1. V první řadě je to náš česko-ukrajinský a ukrajinsko-český on-line slovník na portálech slovniky.lingea.czdict.com. Obsahuje přibližně 50 000 hesel a je zcela ZDARMA. Ukrajinským dětem i rodičům se při rozšiřování české slovní zásoby mohou hodit také přednastavené tematické okruhy nebo možnost procvičování slovíček.

/files/lingea/cz/aktuality/2022/ukrajinsky-slovnik-1.png         

Nově jsme zpřístupnili česko-ukrajinskou konverzaci on-line, ve které najdete stovky užitečných frází i slovíček (pozdravy, poděkování, souhlas, nesouhlas, formulář a osobní údaje, dotazy na cestu, cestování, ubytování, stravování, atd.).

česko-ukrajinská konverzace   /files/lingea/cz/aktuality/2022/ukrajinska-konverzace-2.png   /files/lingea/cz/aktuality/2022/ukrajinska-konverzace-3.png   /files/lingea/cz/aktuality/2022/ukrajinska-konverzace-4.png

2. Dále tu máme on-line portál pro český jazyk na stránkách nechybujte.cz, který je lokalizovaný i do ukrajinštiny. Používat můžete český výkladový slovník, slovník synonym, pravidla českého pravopisu a gramatiku češtiny. Tyto materiály oceníte ve škole i při běžné komunikaci v češtině. V části nástroje si můžete nechat zkontrolovat pravopis nebo doplnit do vloženého textu háčky a čárky. I k těmto materiálům je přístup ZDARMA.

/files/lingea/cz/aktuality/2022/nechybujte-cz-2.png  výkladový slovník češtiny  /files/lingea/cz/aktuality/2022/nechybujte-cz-3.png  výkladový slovník češtiny

3. S překladem celých vět z/do češtiny nebo z/do ukrajinštiny vám pomůže náš on-line překladač na adrese prekladac.lingea.cz.  Strojový překlad představuje nejrychlejší způsob, jak porozumět větám nebo několika odstavcům textu. Kliknutím na libovolné slovo ve zdrojovém nebo cílovém okně zobrazíte překlad ve slovníku.

4. Brzy najdete v nabídce e-shopu  naše nové knižní ukrajinské tituly, tedy slovníček a konverzaci češtiny pro Ukrajince. Pořídit zatím můžete stále dostupnou gramatiky ukrajinštiny a ebook velké ukrajinské konverzace.  

ukrajinské knihy Lingea 

Přečtěte si tiskovou zprávu na portálu živě.cz.