Novinky na nechybujte.cz

Právě jsme spustili novou verzi portálu o češtině nechybujte.cz, v pořadí už třetí. Čekají vás aktualizovaná data v rozhraní, které je přítulnější než kdykoli předtím. Věříme, že se sem budete rádi vracet, kdykoli si nebudete jisti pravopisem nějakého slova nebo formulací věty.

K jedné z hlavních novinek patří to, že jsme portál přizpůsobili různým mobilním zařízením. Jejich zobrazování na tabletu i na mobilu je nyní mnohem přehlednější – celkem máte k dispozici asi 5 různých typů zobrazení, z původního klasického až po mobilní minimalistické s novými tlačítky.

Náš výkladový slovník češtiny byl rozšířen o nová data. Přidali jsme nová hesla a od nich odvozená slova, další odborné termíny, doplnili jsme výstižnější definice a příklady. Celkově jde o stovky různých vylepšení. Ve slovníku navíc najdete i slova, která pronikla do češtiny teprve v poslední době. Zkuste třeba COOKIE, LAJKNOUT, BOOTOVAT, FACEBOOK, GOOGLIT, SMAJLÍK atp., která v jiných zdrojích pravděpodobně nenajdete.  

Kromě běžného vyhledávání se nyní můžete ve slovníku současné češtiny pohybovat i prostřednictvím tematických okruhů. Nově slovník obsahuje přes 100 témat, která můžete podrobněji rozbalovat v levém horním okně po zvolení tlačítka „témata“ na horní liště. Je to osvědčený výukový prvek, který pomáhá rozšiřovat slovní zásobu, dává do souvislosti pojmy z jednotlivých oblastí a současně uvádí také příklady jejich konkrétního užití v systému jazyka.

aa           

V levém sloupci pod zvoleným heslem se mimo jiné zobrazují i slova s jinými předponami či příponami. Je to šikovná funkce nejen pro milovníky znalostních soutěží a jazykové gymnasty, ale také pro školáky, kterým pomůže pochopit systém tvoření slov v češtině. Tato záložka může být užitečná i pro cizince, kteří se mnohdy ve významových nuancích českých předložek ztrácejí a berou-li slovo jako celek, pak jim může uniknout, že mnoho slov stojí na podobném slovním základu.
Dokázali byste vyjmenovat z hlavy všechny odvozené tvary?
volat, dovolat, předvolat, zavolat, přivolat, odvolat, provolat, povolat
výbor, nábor, příbor, rozbor, sbor, zábor, soubor, úbor

A na konec nesmíme zapomenout ochutnat třešničku na dortu portálu nechybujte.cz. Počet obrázků, které doprovázejí jednotlivá hesla, se rozrostl z původních 250 na 680. Nejvíce obrázků provází následující témata:
* barvy: okrový, rubínový, blankytný, bordó, brčálový, indigo, karmínový, starorůžový…
* jazyky: naše specialita :) – hesla nabízejí ukázky daného jazyka jednotného znění Dobrý den, Turistické informace a Hledáme dobrou a levnou restauraci.
* květiny: růže, azalka, begonie, ibišek, tulipán, maceška, slunečnice…
* dílenské nářadí: kladivo, svěrák, metr…

Věříme, že se nechybujte.cz stane vaším odborným, praktickým i srozumitelným průvodcem ve světě češtiny, pomůže vám překonat její záludnosti a rozkrýt její bohatství, libozvučnost a krásu.