Autem do Skandinávie
Vydejte se v létě do Skandinávie! Příznivcům severu tyto kraje představovat nemusíme, ale pro vás ostatní: zkuste letos něco nového! I zde si najdete spoustu příležitostí ke koupání a sladkému nicnedělání, ovšem největším lákadlem je severská příroda, která přímo vybízí k aktivitě. Nejatraktivnější je jednoznačně Norsko, ovšem i Švédsko a Finsko mají co nabídnout. A když už sem pojedete, zastavte se v Dánsku. V této pohodové zemi najdete mnoho historických a kulturních památek a ani o zábavu zde není nouze.
Cestování po Skandinávii má navíc jednu velkou výhodu – v létě tu slunce zapadá hodně pozdě nebo nezapadá vůbec, podle toho, jak daleko na sever se vypravíte. A můžeme potvrdit, že nic se nevyrovná kouzlu bílých nocí… Ještě větší atrakcí je půlnoční slunce, užít si je můžete v létě v arktických oblastech za polárním kruhem.
Autem se sem dopravíte celkem snadno během dvou dnů a dál už je to jen na vás. Nutno podotknout, že ceny zejména v Norsku jsou opravdu vysoké a je dobré na to myslet už při balení na cestu. Na druhou stranu kempy jsou zde velmi levné a navíc můžete stanovat "na divoko", takže zde zase ušetříte. Skupina severských zemí je na vrcholu všemožných žebříčků, od hodnocení ekonomické konkurenceschopnosti přes sociální systémy až ke spokojenosti obyvatel. Zajeďte si sem na letošní dovolenou a uvidíte, zda Skandinávie učaruje i vám.
Na takovou dobrodružnou cestu se samozřejmě vyplatí domácí příprava, a to se pak hodí každá pomoc. Naše průvodce vám usnadní plánování trasy, obsahují tipy na nejzajímavější místa a lokality, barevné fotografie, mapy, užitečné odkazy i praktické rady. Každý si v nich najde to, co ho zajímá, co by rád viděl a prožil.
Nejdivočejší a nejpůsobivější panoramata najdete v Norsku. Slovy nepopsatelná příroda láká čím dál víc návštěvníků a není jednoduché si naplánovat trasu. Najdete zde hluboké lesy, horská pohoří, jezera, ledovce, vodopády i klenot zdejší přírody, tajemné fjordy. Projedete se po horských serpentinách, vyhlídkových trasách nebo vyzkoušíte superdlouhé tunely… Třešničkou na dortu je Sognefjellet Rv55, silnice nad střechou Norska, nejvýše položená silnice v severní Evropě. Za prozkoumání stojí i některá města a zejména Oslo; hlavními magnety jsou zcela mimořádná muzea. Milovníky katedrál přitahuje Trondheim a fanoušky polárních výprav zase Tromso.
Švédsko je mírnější, plné barev a tvarů, ideální destinace pro cyklisty a milovníky běhání. Královský Stockholm je považován za jedno z nejkrásnějších měst světa a nejromantičtěji jej poznáte z palub lodí a člunů. Zajisté si pochutnáte na mnohých specialitách, které jsou zde za dostupnější ceny než v Norsku. Svoji kondici si můžete otestovat na části Kungsleden, jedné z nejkrásnějších dálkových stezek v Evropě.
Finsko je země tisíců jezer a lesů, skvělá na cyklovýlety a procházky, v sezóně s bohatým kulturním programem. Milovníci designu, architektury a informačních technologií si zde také přijdou na své. A což teprve milovníci saunování :) Finská metropole je plná parků a množstvím zeleně asi nemá v Evropě konkurenci. A kouzlo pobytu ještě umocní finština – asi nebudete rozumět ani slovo a popustíte uzdu své fantasii… nebo jednoduše přepnete do angličtiny, kterou zde skoro všichni přirozeně hovoří.
Ve Skandinávii obecně panuje skvělá znalost angličtiny, ale pár slov v místním jazyce se může hodit. Zejména pokud vás čeká seznamování nebo obchodní jednání. Doporučujeme proto mít po ruce zásobu konverzačních frází, ať už v papírové podobě nebo online.
Na závěr pár zajímavostí a perliček
Norsko
- V Norsku vybudovali nejdelší tunel na světě (24,5 km). Laerdalský tunel s několika barevnými odpočívadly. Cesta tunelem je zážitek a budete doopravdy rádi, když nakonec uvidíte světlo na konci tunelu :-)
- Z Norska pochází Thor Heyerdahl, mořeplavec a dobrodruh, který na voru Kon-Tiki přeplul Pacifik. Norský polární badatel Roald Amundsen se svými výpravami jako první dosáhl jižního pólu a první proplul severozápadní cestou kolem Severní Ameriky.
- Na popularizaci severských detektivek má zase velkou zásluhu norský autor Jo Nesbø.
- V Norsku se už dlouho provozuje elektronické placení mýta pomocí www.autopass.no, vše maximálně jednoduché. Ve Finsku a Švédsku osobní auta dálniční poplatky neplatí. Výjimkou je pouze Öresundský dálniční most mezi Kodaní a Malmö.
- Norové jsou národ, který se rodí s lyžemi na nohou. Nejúspěšnějším sportovcem zimních olympijských her je norský biatlonista Ole Einar Björndalen (13 medailí, 8-4-1). Asi nepřekvapí, že nejúspěšnější olympioničkou je také Norka, Marit Björgenová v běhu na lyžích (14 medailí, 7-4-3). Z norštiny také pochází slovo "slalom".
Finsko
- Nejúspěšnějším národem na OH, v přepočtu medailí na obyvatele, jsou ovšem Finové. Kromě klasických lyžařských disciplín a hokeje jsou dobří v adrenalinových disciplínách - skocích na lyžích nebo automobilových sportech. Milují bláznivé hry a soutěže (mrkněte na www.finnishcrazygames.com) Proč tomu tak je, nevíme.
- V Helsinkách najdete Olympijský stadion, kde na OH 1952 Emil Zátopek vyhrál tři zlaté medaile. Dodnes jsou tam vzpomínky na našeho olympionika živé a připravuje se natáčení životopisného filmu.
- Finsko dalo světu saunu, telefon Nokia, operační systém Linux a videohru pro mobily Angry Birds. Finsko jako první spustilo provoz 5G sítě pro nejrychlejší přenos dat. Finské školství patří k nejlepším na světě.
- Laponské Rovaniemi ležící na polárním kruhu je oficiálním bydlištěm Santa Clause. Vesničku můžete navštívit v průběhu celého roku, ale v prosinci má zvláštní kouzlo.
- Finové vypijí nejvíce kávy na světě, nejčastěji překápávané (suodatinkahvi). Stejně tak milují i mléko. Rádi si ale občas dopřejí i něco ostřejšího a trendem dneška je domácí popíjení alkoholu doma ve spodkách. Mají pro něj i emotikon a speciální výraz: "Kalsarikännit".
- Finština je vždy překvapující. "Hana" třeba znamená ve finštině vodovodní kohoutek. A centrum města se neřekne centrum, sentrum, centra, centro ani centre.... ale "keskusta".
Švédsko
- Ve Švédsku se zrodilo udílení Nobelových cen, na základě poslední vůle vědce a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Probíhá každoročně ve Stockholmu.
- V každé předpovědi počasí je zmiňován švédský tvůrce Celsiovy stupnice Anders Celsius.
- Mezi nejslavnější evropské režiséry patřil Ingmar Bergman. Jeho filmy proslavily mnohé švédské herce a herečky (např. Max von Sydow, Greta Garbo nebo Ingrid Bergman).
- Švédská skupina ABBA byla jedna z nejúspěšnějších kapel v historii populární hudby.
- Podle EF English Proficiency Indexu 2018 jsou Švédové v angličtině nejlepší na světě (nepočítáme-li anglicky mluvící země), na druhém místě je Nizozemsko. Většina filmů je zde v televizi vysílána v angličtině se švédskými titulky.
- Švédská bedna má svého vynálezce opravdu ve Švédsku. Je jím Per Henrik Ling, z dalších nářadí jmenujme například ribstol, což je jedno z mála švédských slovo, které přešlo do češtiny (dále například ombudsman, skansen). Švédský stůl naopak není vynález Švédů, je to způsob podávání jídla pocházející obecně ze Skandinávie a Dánska.
Dánsko
- V Dánsku psal svoje pohádky H. CH. Andersen a socha malé mořské víly je asi nejznámějším symbolem Kodaně.
- Na dánský hrad Kronborg umístil W. Shakespeare děj Hamleta.
- Dánský původ má svět kostiček LEGO. O tom, že jsou Dánové odedávna hraví, svědčí i oblíbenost zábavních parků. Kodaňský park Tivoli je nejstarší v Evropě.
- V Dánsku tvoří řada světově oceňovaných režisérů (Lars von Trier, Thomas Vinterberg nebo Susanne Bier). Seriál Hra o trůny proslavil Nikolaje Coster-Waldaua. Bondovka Casino Royale zase Madse Mikkelsena. Výjimečným kulturním fenoménem se stala dánská televizní tvorba.
- Název standardu pro bezdrátovou technologii Bluetooth je odvozen z anglického jména dánského krále Haralda Modrozuba. Měl prý vynikající komunikační dovednosti.
- V současné Kodani je více kol než aut. Na některých ulicích se nachází více pruhů pro cyklisty než pro auta. Pro nás nepředstavitelné…
Tak co, nalákali jsme vás dostatečně?