Island a islandština

Island je ráj pro každého, kdo má rád přírodu. Je to domov ledovců, mohutných vodopádů, horkých gejzírů i bublajících bahenních sopek. Překvapivé je i hlavní město Reykjavík. Nestojí zde mnoho výškových domů, ale snad proto i v centru budete mít pocit, že jste právě v přírodě. Milovníci památek i současné architektury zde najdou pár pozoruhodných budov.

K životnímu stylu Islanďanů patří pravidelná návštěva lázní, termálních koupelí a sauny, proto i vy můžete svou dovolenou pojmout jako jeden nekončící relaxační pobyt. Bazény, koupele, termální prameny jsou po celém Islandu a běžně je najdete také v ubytovacích zařízeních a kempech. Vypravte se pěšky po některé z tras do kopců, k vodopádům, mezi sopky, vyrazte za pozorováním ptáků (barevný papuchalek je jedním ze symbolů ostrova) a velryb, projeďte se ve člunu po chladné laguně mezi krami ledovců nebo si vyjeďte terénním autem dál do nitra ostrova.

Papuchálci vodopád Dynjandi laguna Jökulsárlón Reykjavík, budova opery

Připravili jsme pro vás dva nové průvodce Islandem. Průvodce do kapsy přibližuje to nejzajímavější, díky malému formátu jej můžete mít stále po ruce. Velký průvodce pro zkušené cestovatele představuje zemi více do hloubky. Nabídne i méně známá místa, zajímavosti z historie i současnosti, kultury i gastronomie. Především vás ale upoutá desítkami velkých barevných fotografií.

Navzdory drsnosti krajiny je Island velmi přátelskou zemí. Běžně se tu domluvíte anglicky, ale pokud byste chtěli proniknout do tajů islandštiny, přibalte si na cestu naši konverzaci. Islandština patří mezi severogermánské jazyky stejně jako dánština či norština. Obliba tohoto jazyka ale v poslední době stoupá, už se ho neučí jen milovníci severských ság, ale díky popularitě islandských kapel a zpěvačky Björk získává příznivce i mezi mladými světoběžníky. Zkuste se na chvíli jimi stát i Vy.

Velký průvodce Islandem Island do kapsy Islandská konverace