Pátek třináctého

Odkud pochází obava z pátku třináctého a co zlého vlastně představuje? Nebo je to den jako každý jiný?

Původ symboliky není přesně znám, ale často se přiřazuje křesťanství. Pátek byl dnem, kdy byl ukřižován Ježíš Kristus, a u poslední večeře sedělo 13 lidí, z nichž třináctý, Jidáš, Ježíše zradil. Jiné zdroje mluví o souvislosti s řádem templářů, jejichž zatýkání, pronásledování, mučení a vraždění mělo začít právě v pátek 13. (v říjnu roku 1307, nařízené francouzským králem Filipem IV. Sličným).

Třináctka je nešťastné číslo i pro hinduisty či vikingy, kteří věřili, že shromáždění 13 lidí na jednom místě přináší neštěstí, resp. smrt. Naopak ve starověkém Egyptě nebo např. v Číně považovali třináctku za šťastné číslo. Smůla přičítaná třináctce může souviset i s "nešťastným" postavením čísla 13 za magickým číslem 12, které symbolizuje dokonalost, úplnost a jednotu: je 12 měsíců v roce, 12 znamení zvěrokruhu, Ježíš měl 12 učedníků, na Olympu sídlí 12 nejvýznamnějších řeckých bohů, Hérakles (Herkules) musel splnit 12 úkolů, což mu zabralo 12 let... I Evropská unie tento symbol využila a její vlajka má 12 hvězd uspořádaných do kruhu.

Prokletí pátku je silně spojeno s křesťanstvím: mělo to být v pátek, kdy Eva nabídla Adamovi jablko, což v důsledku vedlo k jejich vyhoštění z ráje, Kain zabil Ábela v pátek, potopa měla rovněž začít v pátek, Šalamounův chrám byl zničen v pátek a, jak už bylo řečeno, v pátek byl ukřižován Ježíš.

V některých zemích věří, že v pátek byste neměli měnit ložní prádlo (jinak budete mít zlé sny) a rozhodně byste se neměli vydávat na cesty. Pátek 13. se však stal fenoménem až v 20. století a silnou měrou se na něm podílela média. Věděli jste, že můžete dokonce i trpět chorobným strachem z pátku třináctého neboli paraskavedekatriafobií? (Παρασκευή = pátek, δεκατρείς = třináct, φόβος = strach). Krásné slovo.

Pátek třináctého nastane maximálně třikrát ročně, někdy dokonce pouze jednou. V roce 2018 nás potká v dubnu a v červenci. Tři pátky 13. si užijeme za osm let, v roce 2026. Pro zajímavost nabízíme přehled všech pátků 13. ve 21. století. Celkem jich bude 172. Formát souboru je .xls (MS Excel). Podívejte se.