Thajsko a thajština

Thajsko je jedi­nou zemí v jihovýchodní Asii, která nikdy nebyla kolonií. Právě tento fakt je snad příčinou toho, že tu i v současnosti vládne neuvěřitelně vřelá a pohodová atmosféra. Od severu na jih se setkáte s neuvěřitelně příjemnými lidmi, jejichž přirozenou životní filozo­fii dokonale vystihuje fráze mai pen rai, které v Thajsku neuniknete; něco jako naše „žádný problém“ či „to je v pohodě“.

Thajsko je zhruba stejně velké jako Francie, a když sem vyra­zíte na dovolenou, věřte, že nebudete zklamaní. Čekají na vás deštné pralesy, národní parky, pulzující velkoměsta a řada pamětihodností. Můžete zavítat na orchidejovou farmu, projet se na slonech nebo v některém z národních parků pozorovat ledňáčky, gibony a při troše štěstí se setkat i s tygrem. Užijete si tyrkysově modré vody oceánu v některém z vyhledávaných letovisek, míst jako stvořených pro milovníky moře, potápění nebo windsurfingu. A určitě si dopřejte tradiční thajskou masáž.

Thajsko je také rájem milovníků dobrého jídla. Čerstvé, chuťově vynikající, a přesto velmi levné pokrmy si můžete vychutnat takřka na každém kroku. Thajská kuchyně je vyváženou směsicí ost­rých, kyselých a sladkých chutí. Mezi nejoblíbenější pochoutky patří krevetky s kokosem, šťavnaté kuřátko zaba­lené v listu banánovníku a mnohé další, často velmi pikantní speciality.

Nejvyšší teploty v Thajsku panují v dubnu a květnu, od června do října zde vlád­nou monzuny. Nejpříjemnějších teplot se dočkáte od listopadu do února, takže neváhejte a vyražte. Většina turistů začíná svou návštěvu země v Bangkoku, který protkán desítkami vodních kanálů. První setkání s thajským hlavním městem může být do určité míry šokem. Pokud se však vypořádáte s horkým ovzduším a všudypřítomným dopravním chaosem, zjistíte, že vám má co nabídnout. Atmosféra stovek starobylých chrámů je jedinečná. Neméně působivá je řada dalších historických památek. Kromě toho nabízí Bangkok i skvělé příle­žitosti k nákupům a pestrou večerní zábavu.

Vše užitečné najdete v našem zcela novém průvodci Thajsko.

průvodce  

Thajština

Khai kai kai kai

Thajština patří k jazykům thajsko-kadajským, jimiž se mluví například v Laosu, Barmě či jižní Číně. Slova jsou většinou jednoslabičná, gramatika velice jednoduchá bez skloňování, časování, rodů apod. Již se znalostí pouze několika slov můžete poskládat správnou thajskou větu. Problém pro naše necvičené ucho je však „ladění“ a délka slabik. Slabiky, často celá slova, mohou mít až pět tónů, což znamená i pět významů. Naříklad slovo maj může znamenat podle intonace „ne“, „nový“, „hořet“, „dřevo“ nebo tázací částici. Známým příkladem je věta Khai kai kai kai – „Kdo prodává slepičí vejce?“ Při mluvení s domorodci se proto nenechte unést emocemi, exaltovaný tón by mohl vyvolat zcela nečekanou reakci.

Na cestu vám doporučujeme naučit se z naší konverzační příručky thajštiny několik zdvořilých výrazů, kterými nikoho neurazíte, naopak, vysloužíte si obdiv, a pokud budete ještě pozorněji naslouchat, srdce Thajců se vám otevřou a zvyknete si i na správnou výslovnost.