Za kouzlem bílých nocí

Máte rádi sluníčko, ale dlouhodobé tropy už vás tak nelákají? Chcete letos zkusit něco nového? Vydejte se v létě na sever a zažijte dovolenou, na které den nikdy nekončí. Podlehněte na chvíli kouzlu bílých nocí – pro většinu cestovatelů, kteří se s nimi setkávají poprvé, je to exotický zážitek srovnatelný s pobytem v Tichomoří.

Petrohrad Norsko Stockholm Švédsko Helsinky Island


Bílé noci zažijete opravdu jen několik set kilometrů severně od našich hranic. Nemusíte nutně vyrazit do Petrohradu, i když toto velkoměsto vám Google na dotaz „bílé noci“ nejspíše doporučí. Petrohrad jejich kouzla nejvíce v marketingu využívá, takže se mnozí turisté domnívají, že jinde bílé noci prostě nemají. Jinak je Petrohrad skvělou volbou, ať už vás láká historie, umění, architektura nebo i nakupování. Určitě zde zažijete mnohá překvapení.

Alternativou k Petrohradu je Stockholm. Je právem považován za jedno z nejkrásnějších měst světa. I Stockholm můžete poznávat z lodí a člunů, i zde se v létě v noci jen trochu zešeří.

Pokud vás víc než města láká samota a turistika, vyrazte do skandinávské přírody. Když si zabalíte i stan, budete bydlet vždycky zcela pohodově – na většině míst se může zdarma tábořit. Jinak jsou v kempech k dispozici chaty nebo sruby, ve městech fungují hostely. Nejdivočejší a nejpůsobivější panoramata najdete v Norsku. Švédsko je mírnější, plné barev, klasického IKEA stylu. Jižní oblasti nabízejí i pohodové koupání. Finsko je země jezer, skvělá na nenáročné procházky a projížďky, v sezóně s bohatým kulturním programem. Vyrazit můžete také na Island, do země ohně a ledu, to je trochu jiná kapitola. Překvapivě nabízí nekonečné možnosti koupání za každého počasí.

Pokud si chcete udělat představu, můžete nahlédnout na turistické webové stránky (mimochodem jsou skvělé). Ale osobnímu zážitku se stejně nic nevyrovná.

Abyste se všude bez problémů domluvili, nezapomeňte si na cestu přibalit naši konverzaci. Ve Skandinávii sice skoro všichni mluví anglicky, ale pár slov v místním jazyce se může hodit. V Petrohradě je komunikace složitější nejen díky azbuce, která vás později narozené může trošku potrápit.

ruština norština švédština finština islandština