Na návštěvu k sousedům?

Čas letních dovolených je už za námi, ale i cestovatelský podzim skýtá spoustu výhod. Užijete si města a památky bez front, v hotelech i restauracích budete vskutku váženými hosty a to všechno za skvělé mimosezónní ceny. Máme pro vás několik tipů do zemí našich sousedů, kam může zavítat opravdu každý. Je to jen pár hodin autem nebo autobusem…

Vydejte se na sever po stopách polských králů a navštivte památky, které Polsko může nabídnout. Sázkou na jistotu je Krakov, romantické město za každého počasí. Jeho hlavní náměstí patří k nejkrásnějším v Evropě a určitě vás upoutá i Staré Město. Vyhlášené jsou i krakovské adventní trhy. Za návštěvu stojí také Varšava. Krom řady památek a muzeí zde najdete mnoho skvělých restaurací, a tak můžete pobyt zde pojmout jako gastronomické hody. Varšava je také doslova rájem nakupování, což v předvánočním čase určitě oceníte.

Vypravit se můžete také do německé metropole, do Berlína. Objevte pozůstatky Berlínské zdi, Braniborskou bránu nebo Muzejní ostrov. Užijí si zde nejen milovníci památek a kultury, ale také gastronomie a turistiky. Berlín je asi nejzelenějším hlavním městem Evropy a v okolí se nabízejí cíle dalších zajímavých výletů. Co třeba akvapark Tropical Islands? Nebo si zajeďte do Mnichova. Ať už se sem vydáte za kulturou, památkami, turistikou nebo za kulinářskými zážitky, určitě nebudete zklamáni. Město vás přivítá v pohostinném bavorském stylu.

Rakousko je podzimní klasika a většina z vás už sem asi někdy zavítala. Vídeň patří k nejpříjemnějším velkoměstům pro život a ani návštěvníkům zde nebude nic chybět. Poznejte, v čem spočívá „umění žít“ třeba nad šálkem vídeňské kávy, kouskem sachru nebo v rytmu vídeňského valčíku. Dáváte-li přednost menším městům, zamiřte po stopách W. A. Mozarta do Salzburgu. Nechte se unést vznešeností barokní architektury a kouzlem přírodních krás.

Posledním tipem na výlet je Budapešť. Maďarsko sice už není náš přímý soused a tak se trochu víc projedete, ale nebudete litovat. Toto temperamentní město vás zahřeje na duši i na těle. Projdete se historickým centrem, posedíte v kavárně, vystoupáte na terasy Rybářské bašty a potěšíte se výhledem na Dunaj a budovu parlamentu - a pak zamíříte za relaxací do některých stylových termálních lázní. Budou se vám nejvíce zamlouvat orientální, rokokové nebo raději něco více současného?

Krakov Varšava Berlín Budapešť Vídeň Vídeň

Polsko Krakov Berlín Rakousko salzburg  Vídeň Mnichov Budapešť

Nezapomeňte ale zvážit jazykovou bariéru a vybavit se na cesty slovníčkem nebo konverzací. V Polsku se asi v zásadě domluvíte, ani němčina nám není vzdálená, navíc v Německu i v Rakousku často vystačíte s angličtinou. V Maďarsku by se ale pomůcka mohla hodit. Maďarština jako ugrofinský jazyk je na hony vzdálená jazykům, které znáte ze školních lavic a rozumět nebudete ani jednoduchým nápisům – ovšem o to větší porce exotiky vás v této zemi čeká…